První jihokorejská kosmonautka I So-jon včera připustila, že měla "opravdu nahnáno", když si to návratový modul její kosmické lodi zamířil k Zemi prudčeji, než měl, a kabinu začaly olizovat plameny.

Technická porucha způsobila, že se I So-jon po jedenácti dnech na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vracela na Zemi po mnohem strmější, takzvané balistické dráze, než bývá obvyklé. Korejka a její kolegové, americká astronautka Peggy Whitsonová a ruský kosmonaut Jurij Malenčenko, přistáli v sobotu 420 kilometrů od plánovaného cíle v severním Kazachstánu.

"Během sestupu do atmosféry jsem viděla venku šlehat plameny," vylíčila před novináři devětadvacetiletá inženýrka nanotechnologií. "Nejprve mě to opravdu vyděsilo. Bála jsem se, že bychom mohli shořet," dodala. Pak si ale povšimla, že vnitřek modulu se ani neohřál. "Koukla jsem po ostatních a viděla, že se tváří normálně. Tak jsem taky snažila tvářit se, že je vše v pořádku," podotkla.

Plameny zřejmě způsobilo tření kosmické lodi při prudkém průletu atmosférou. A "balistický sestup" taky zavinil, že posádka byla vystavena mnohem většímu přetížení, než bývá při tomto manévru obvyklé. Podle mluvčího kontrolního střediska letu Valerije Lyndina byla posádka během sestupu, trvajícího 3,5 hodiny, vystavena až desetinásobku gravitačních sil působících na Zemi.

Jde o druhé nepodařené přistání lodí Sojuz za sebou. Obdobný problém nastal i v květnu 2003. Jihokorejská vláda za let zaplatila 20 milionů dolarů a Jižní Korea se stala 37. zemí světa, která vyslala člověka do kosmu.