paraguay-povolbach__192x128_.jpgKdyž Fernando Lugo před třemi lety opouštěl post biskupa v jedné z nejchudších paraguayských oblastí, rezignoval na svoji církevní funkci s tím, že je bezmocný v boji proti chudobě.

V noci na pondělí ale zvítězil v prezidentských volbách a jím vedená opoziční Vlastenecká aliance pro změnu odstranila od moci stranu Colorado, která vládla zemi jednašedesát let - jen o deset méně než sovětští komunisté.

V ulicích hlavního města Asunciónu okamžitě po oznámení prvních výsledků voleb vypukly bouřlivé oslavy. "Rozhodli jste, že Paraguay bude svobodná a nezávislá, je to historický krok," řekl šestapadesátiletý exbiskup při svém prvním projevu.

Členové strany Colorado přiznali porážku a sedmimilionová Paraguay bude nejspíš svědkem prvního klidného předání moci ve své historii, těžce poznamenané především pětapadesáti lety tvrdé diktatury Alfreda Stroessnera. Ta skončila v roce 1989, ale na životě obyvatel se mnoho nezměnilo.

Čtěte více

"Vypuštěná pára"

Na sousedech závislá jihoamerická země je po Bolívii druhá nejchudší na kontinentu. Mnoho obyvatel žije v chudobě, úzká vrstva bohatla hlavně pomocí korupce a černého obchodu. Úspěchem končícího prezidenta Nicanora Duarteho bylo, že se pomalu začal zvyšovat výběr daní. Polovina obyvatel neumí číst a psát.

Symbolem zkorumpovanosti a uzavřenosti vládnoucí elity se stal supermoderní parlament v Asunciónu, postavený za tchajwanské peníze, když Paraguay uznala nezávislost ostrova. Hned vedle parlamentu začíná chudinská čtvrť z poslepovaných domků a přístřešků s žebrajícími dětmi.

Napětí v Paraguayi v posledních letech rostlo, lidé chtěli změnu. Konec diktatury totiž k chudobě ještě přinesl vysokou kriminalitu a nejistotu. Z průzkumu Latinobarometro, pořádaném v sedmnácti latinskoamerických zemích, Paraguayci nejvíce litovali přechodu od diktatury k demokracii.

To zřejmě platilo až do neděle. Nyní k urnám přišlo rekordních sedmdesát procent voličů. Lugo získal podle zatím neúplných výsledků jednačtyřicet procent hlasů. Kandidátka vládní strany dostala o deset procent méně.

"Pára se musí vypustit po jednašedesáti letech dušení," řekl agentuře Reuters slavící šestadvacetiletý student Marcelo Corvalan.

Najít vlastní cestu

Naděje vkládané do nového prezidenta, který se ujme úřadu v srpnu, jsou obrovské. Zároveň se někteří zahraniční experti obávají, aby se Paraguay nevydala levicově populistickou cestou jako třeba Bolívie nebo Venezuela. Vítězná koalice je slepenec tvořený deseti stranami, odbory a skupinami farmářů. Celkem třiceti subjekty, které udržet pohromadě bude těžké.

Prezident Lugo se popisuje jako nezávislý politik, který chce pozemkovou reformou zlepšit především situaci zemědělců. Většinu půdy vlastní úzká skupina lidí svázaných se stranou Colorado.

Lugo potvrzuje latinskoamerický trend levicových vlád, ale nechce automaticky přebírat zahraniční modely.

"Paraguay si musí najít vlastní cestu," odpovídá podle listu El Nuevo Herald Lugo na kritiky, že se zhlédl v radikalismu vůdců Bolívie a Venezuely, kteří znárodňují jeden sektor za druhým.