Splácení hypotéky ohrožuje řada rizik, proti kterým je možné se bránit vhodně zvoleným pojištěním. Patří mezi ně například pojisteni_hypoteka_192.jpgdlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání nebo dokonce úmrtí.

V případě posledně jmenovaného rizika si může stanovit podmínku v podobě pojištění sama banka. Pokud by totiž dlužník před splacením hypotéky zemřel, mohli by se jeho spoludlužníci nebo dědicové dostat do velkých finančních nesnází, vedoucích až k exekuci nemovitosti.

Jaký typ životního pojištění zvolit

Na riziko úmrtí se lze připravit prostřednictvím dvou typů životního pojištění - rezervotvorného a rizikového.

Rezervotvorné kromě zajištění také zhodnocuje vložené vklady. Často bývá nazýváno také investičním životním pojištěním.

Rizikové si neklade jiné cíle než pojistit člověka pro případ smrti. Oproti rezervotvornému pojištění nenařizuje klientovi, který se chce pojistit například na částku 1 500 000 korun, že musí zároveň investovat několik tisíc měsíčně.

Flexibilnější a v konečném výsledku levnější je druhý typ tohoto pojištění. Navíc investiční životní pojištění není kvůli vysokým poplatkům při investování přes pojišťovny příliš výhodné.

Trvalé následky nebo invalidita

Další rizika, proti kterým se lze pojistit, souvisí se zdravím klienta. Nejzávažnějším z nich je trvalá invalidita. Ideální je pojistit se na takovou částku, která pokryje ušlé budoucí příjmy klienta i náklady spojené s léčbou nebo investicemi do speciálního vybavení.

Zajištění rizika plné invalidity je možné prostřednictvím jejího pojištění anebo pojištění trvalých následků úrazu. Druhé jmenované je levnější, ale pokrývá méně rizik.

Pojistit se lze i na takzvaná "závažná onemocnění", tedy skupinu chorob vyjmenovaných pojišťovnou. Pokud klient onemocní jednou z nich, vyplatí pojišťovna plnění. Pojistná částka by měla pokrýt léčebné výlohy a ztrátu v podobě ušlých příjmů.

Tento typ pojištění je ale dost drahý. Jeho ceny se totiž pohybují v řádech několika stokorun měsíčně na statisícové pojistné částky.

Pro případ nemoci mějte raději finanční rezervu

Nejběžnějšími případy, kdy se klient dostane kvůli zdravotním potížím do prodlení se splácením hypotéky, bývá pracovní neschopnost. Nejvíce toto riziko postihuje osoby samostatně výdělečně činné, které si neplatí státní nemocenské pojištění. Uvedená rizika lze pokrýt pojištěním pracovní neschopnosti, kde ovšem bývá poměrně mnoho podmínek, za kterých už pojišťovna nebude chtít platit.

Tento typ pojištění je vhodné sjednat s plněním až od jednoho měsíce nemoci, protože jinak je velmi drahé. Odborníci doporučují mít přitom vlastní finanční rezervu. Pojišťovna totiž zpravidla vyplácí peníze až po ukončení pracovní neschopnosti.

Mezi další nezdravotní rizika patří hlavně ztráta zaměstnání, kterou je také možné pojistit si v rámci hypotéky. Jeho cena je vysoká, pohybuje se okolo dvou procent ze splátky. A pravděpodobnost plnění je malá. Je v něm totiž mnoho výluk. Pokud se s nimi klient při podpisu smlouvy neseznámí, může být nemile překvapen. Elegantnějším řešením je opět samopojištění formou finanční rezervy.