Pořízení vlastního bydlení financovaného hypotékou či úvěrem je dnes pro mnoho lidí jediným možným řešením. Zároveň je hypoteka_nebezpeci_117.jpgtaké nutné myslet na to, že hypotéka je dlouhodobý závazek a pro mnohé také vysoká zátěž finančního rozpočtu.

Hlavní předností hypotečního úvěru je možnost získání vysokého objemu prostředků při relativně nízkých nákladech. Hypoteční úvěr je vždy zastaven nemovitostí. Výše úroků odvisí od příjmu klienta, výše hypotéky a doby splatnosti, ale zejména od doby jejich fixace, tj. období neměnnosti úrokové sazby. Aktuální výše sazeb se pohybuje od pěti do sedmi procent, u amerických hypoték jsou vyšší o dvě až tři procenta. Berete-li si hypotéku, zvažte následující kritéria.

1. Úrokové sazby skutečných nákladů.

Nepodceňte celkové náklady na úvěr. Některé banky často uvádějí sazby "od ...Kč". Sazba ale bývá navýšena o další poplatky, třeba za vedení účtu či zpracování úvěru. Nemusí také platit, že při nižší úrokové sazbě získáte nižší splátku.

2. Poplatek za vyřízení.

Vyřízení úvěru zdarma vám může v první fázi vyřizování úvěru ušetřit nemalé částky, a to sedm až 25 tisíc korun.

3. Poplatek za odhad.

Některé banky dnes umožňují vypracování interního odhadu. Tato možnost se nabízí spíše ve větších městech. Odhad je buď úplně zdarma, nebo jen za malý poplatek kolem 1000 korun.

4. Poplatek za vedení účtu. Může jít o účet úvěrový i běžný, ze kterého se bude úvěr splácet. Standardní poplatek za vedení úvěrového účtu je 100 až 150 korun měsíčně. V rámci různých akcí bank je možné získat tento poplatek zdarma. Některé banky nepožadují po klientovi, aby si zakládal další účet, ze kterého se mu budou strhávat splátky.

Snaží se klienta motivovat k založení takového účtu přímo u instituce, od které čerpá hypoteční úvěr, například zvýhodněním úrokové sazby o 0,1 procentního bodu. U některých bank je založení účtu podmínkou a měsíční náklady se pohybují od 50 korun výše podle "balíčku služeb", které klient k tomuto účtu využívá.

5. Určení výše splátky.

Neměli byste se dostat do prodlení se splátkami a přijít tak o střechu nad hlavou. Proto je důležitá správná kalkulace vašich pravidelných výdajů a stanovení maximální výše splátky hypotéky, kterou rodinný rozpočet unese. Splátku úvěru na bydlení můžete snížit nejenom výší hypotéky, ale také prodloužením doby splatnosti, obvykle na 30 let. Některé banky již dnes nabízí až 40letou splatnost hypotéky. Počítejte s tím, že ji ale o to více přeplatíte.

6. Finanční rezerva.

Pamatujte na zajištění příjmů rodiny v případě zhoršení zdravotního stavu především jejího živitele. Můžete zvolit pojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti, trvalých následků a životní pojištění. Samozřejmostí by měla být i finanční rezerva (hotovost) ve výši alespoň trojnásobku vašeho měsíčního příjmu.