Doba fixace úrokové sazby definuje čas, po který má klient smluvně zajištěnou pevnou výši úrokové sazby. A tedy i splátky úvěru. Zároveň v tomto období není možné úvěr nebo jeho část předčasně splatit bez sankcí.

Kratší fixace znamená, že klient nese riziko zvýšení úrokových sazeb společně s bankou, a proto někdy získá nižší úrok než při delších fixacích.

Na dnešním hypotečním trhu najdeme úvěry bez fixace s variabilní úrokovou sazbou, která se mění každý měsíc. Nejběžnější jsou úvěry s fixací na tři nebo pět let. Můžete si ale vzít také úvěr s pevnou výší úrokové sazby na celé období splácení.

V poslední době se rozdíly úrokových sazeb v závislosti na době fixace snižují a u některých bank zcela mizí. Banky mají zájem získat do portfolia úvěry s delší fixací, a klienty si tak připoutat na delší dobu.

Jaká fixace je ta správná? Hledáte-li nejnižší úrokovou sazbu, máte finanční rezervy a zároveň můžete snadno zvládnout případné zvýšení splátky, zvolíte zřejmě kratší dobu fixace nebo variabilní sazbu. Stejně tak v případě, že chcete úvěr nebo jeho významnou část brzy splatit. Preferujete-li jistotu pevné splátky a neplánujete splacení úvěru v krátkém čase, zvolte delší dobu fixace.

Můžete ale také zvolit jistotu delší fixace a vyjednat s bankou možnost předčasného splacení části úvěru. Vyberete si produkt, kde částku, kterou byste splatili část úvěru, pouze vložíte na bankovní účet. A finanční dům vám potom příslušným způsobem sníží úroky z úvěru. Výhodou je, že vloženou částkou můžete kdykoli disponovat, tedy na rozdíl od varianty, kdy úvěr splatíte.

Jsou i další možnosti jak eliminovat riziko zvýšení úrokové sazby po skončení období fixace. Jde však již o komplexní finanční řešení, které vyžaduje znalost - pomoc zkušeného hypotečního poradce.