Startovací byt pořízený na hypotéku už dnes není problém prodat a koupit si za utržené peníze něco většího. dum_uver_192.jpg

Při prodeji takové nemovitosti je však třeba počítat s jednorázovou sankcí od banky za dodatky a změny ve smlouvě o úvěru. Minimálně tři týdny také prodávající stráví bojem s administrativou a úředníky.

Transakci naplánujte na konec fixace

Existují dva způsoby, jak byt s hypotékou prodat. Úvěr se buď jednorázově doplatí, nebo ho převezme nový majitel nemovitosti. U prvního, častěji využívaného modelu, musí prodávající bance uhradit poplatek za předčasné splacení. Pohybuje se v řádu desetin procent z částky, která zbývá doplatit do skončení fixace. Poplatku se vyhne, pokud prodej naplánoval na dobu uplynutí fixace.

Druhý způsob, tedy převedení hypotéky na nového kupce, zatím není příliš obvyklý, ale banky očekávají růst zájmu o tuto službu. Kupec může celou hypotéku převzít u téhož finančního domu, a to se stejnými úrokovými sazbami. "Bývá to výhodné, pokud během let vyrostly úrokové sazby. V takovém případě klient získá lepší sazbu, než je v danou chvíli na trhu možné," říká Pavla Hávová z Hypoteční banky.

Kdy ušetříte za odhad nemovitosti

I vyřízení převodu může být jednodušší, protože banka má už o nemovitosti informace. "Klient například nemusí platit za odhad ceny nemovitosti," říká Pavla Plachá z České spořitelny. Podmínky úvěrů jednotlivých bank se ale různí, a tak nikdy nespoléhejte jen na nabídku jednoho finančního ústavu. Úvěr je možné převést i mezi bankami.

Poplatky za převod hypotéky činí obvykle 0,4 procenta z výše hypotečního úvěru, maximálně deset tisíc korun. U GE Money Bank je ale částka stanovena pevně na pět tisíc korun, u Komerční banky na dva tisíce.

Pro úspěšný převod nemovitosti je klíčová i osoba kupujícího. Banka totiž může odmítnout hypotéku převést. A to zejména proto, že kupující neprokáže svou dostatečnou bonitu.

Realitní makléři tvrdí, že nemovitosti zatížené hypotékou není problém prodat. Takové obchody budou podle oslovených odborníků stále častějším jevem.

Například v nabídce realitní kanceláře AAABYTY.CZ je hypotékou zatížena asi čtvrtina bytů, stejný díl hlásí pražská Maxima Reality.

V inzerátech o prodeji ale o hypotéce zmínka nebývá. Pouze se v nich píše, že nemovitost je v osobním vlastnictví. Zájemce se o úvěru dozví až od realitního makléře nebo z katastru nemovitostí. Cena uváděná realitkou přitom většinou obsahuje i nesplacenou část jistiny úvěru.

Realitní kancelář pomůže s převodem

Většina velkých realitních kanceláří poskytuje právní servis i s převodem hypotéky. Poplatek za něj bývá zahrnut v celkové provizi za zprostředkování prodeje či koupě.

Platí ho většinou kupující a pohybuje se od dvou do šesti procent z hodnoty nemovitosti. Některé realitní kanceláře mají za zprostředkování transakce stanovené minimum, u Maxima Reality je to například 50 tisíc korun. Pomoc s převodem hypotéky je zahrnuta v ceně.

Při koupi bytu s hypotékou platí stejná pravidla jako u kterékoli jiné nemovitosti. Celá transakce se neobejde bez pomoci právníka, který sepíše kupní smlouvu. Za tuto službu si účtuje částku od pěti tisíc korun.


080428_HX_04.gif