blob_knihovna_pankrac_192.jpgTým Jana Kaplického Future Systems upravil projekt návrhu nové budovy Národní knihovny. Stavba by se tak vešla na letenský pozemek původně pro knihovnu vybraný a nemusela by se provádět změna územního plánu. Právě potřeba změny územního plánu se dosud mimo jiné uvádí jako jedna z překážek výstavby Kaplického knihovny na Letné.

Náš projektový tým našel nové řešení, které umožní realizaci knihovny na pozemcích na Letné, které zastupitelstvo Prahy schválilo k prodeji Národní knihovně a kde lze knihovnu postavit bez jakékoli změny územního plánu, sdělil agentuře ČTK Kaplický. V částečně upraveném návrhu není podle něj potřeba zastavovat malý kus území, který dosud údajně brzdil další postup.

Bém uvažuje o Vyšehradu 

Pražský primátor Pavel Bém už dříve nevyloučil možnost, že by se knihovna mohla přestěhovat z Klementina do prostor Kongresového centra, které by se zčásti přestavělo. Tím by se Praha vzdala Chobotnice Jana Kaplického.

Tuto myšlenku vyslovil ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Podle Knížáka by se u Kongresového centra mohl strhnout plášť budovy a využít i podzemní prostor. Centrum by i nadále částečně mohlo sloužit na kongresová jednání.

Náklady na přestavbu budovy Knížák vyčíslil na jednu až tři miliard koruny. Kaplického chobotnice na Letné se odhaduje na dvě miliardy korun.

   

Čtěte více

    

    

Bém označil přemístění Národní knihovny na Vyšehrad za mystifikaci

Primátor Bém vyloučil informace, které se objevily v sobotních Lidových novinách. Podle nich již vedení Národní knihovny a pražská radnice uvažují o tom, že by se Kaplického chobotnice nestavěla na Letné, ale přesunula by se na městský pozemek u Vyšehradu.

"Já to považuji za grandiózní mystifikaci médií. Nic takového neexistuje," upozornil Bém.

O přesunu chobotnice mluvil Bémův náměstek Pavel Klega. Město by údajně knihovně mohlo prodat pozemek přiléhající k zadní části Kongresového centra.

"Je to důstojné místo a atraktivní poloha. Jsme ochotni zadat ověřovací studii, která prověří, zda to v tomto místě lze," řekl LN Klega.

"Já jsem ale s Pavlem Klegou mluvil a on mi popřel, že by něco takového řekl," podotkl Bém. V neděli už Klega telefon nezvedal.

Spory se táhnou měsíce

Spor o budovu knihovny se táhne měsíce. Poté, co se právníci neshodli, jestli byla soutěž na knihovnu regulérní, se ministerstvo kultury obrátilo na antimonopolní úřad.

Odpůrci Kaplického chobotnice sází na právní výklad, podle kterého měla být na knihovnu vypsána klasická veřejná zakázka.

Pokud by měli pravdu, znamenalo by to, že Kaplického vítězství v mezinárodní architektonické soutěži nestačí a chobotnice se stavět nebude.

"Soutěž nebyla podle měřítek českého zákona. Zadavatelé však řekli, že u tak významné zakázky aplikují výjimku. A my jsme to uznali, protože měli právo výjimky využít," řekl již dříve šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Pražský magistrát nyní čeká na verdikt antimonopolního úřadu, který by měl rozhodnout, zda byla soutěž v souladu s českými zákony a zda je možné použít na její výstavbu veřejné zdroje. Pecina však oponuje, že jeho úřadu nepřísluší posuzovat soutěž podle pravidel Mezinárodní unie architektů.

"Nevím, na co pražský magistrát čeká, je to mezinárodní ostuda," říká šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek, podle kterého by mělo rozhodnout ministerstvo kultury a magistrát.

Národní knihovna navíc nemá stavební povolení na vybraný pozemek u Letenských sadů a nezíská ho ani do konce roku. Navíc v březnu příštího roku uběhne 24 měsíců trvající lhůta pro realizaci projektu knihovny na Letné. Architekt Kaplický by tak mohl ze soutěže odstoupit za plnohodnotný honorář 4,5 milionu korun.