Po pěti letech existence hrozí Ústavu paměti národa (ÚPN) zánik. Slovenská národní strana předložila do sněmovny návrh na jeho zrušení. Je přesvědčena, že ústav dlouhodobě neplní zákonem stanovené úkoly, a tím své poslání.

Ústav se národovcům znelíbil poté, co díky němu vyšly najevo některé prohřešky z mládí šéfa strany Jána Sloty - například informace o vyloupení obchodu předtím, než přešel ilegálně hranice do Rakouska.

Paradoxně to byl Ján Slota, kdo ještě loni činnost ÚPN obhajoval a tvrdil, že prosadí, aby měl rozšířené kompetence. Chtěl prošetřovat období od roku 1867 s tím, že se jednou Slováci musejí dozvědět pravdu o násilné maďarizaci. Teď chce ústav zlikvidovat.

Čtěte více

"S mnohými spisy se manipulovalo, některé se bez vysvětlení proč ztratily," vysvětlil důvody změny postoje místopředseda SNS Rafael Rafaj. Národovcům se také nelíbí, že ke spisům StB mají přístup jiné osoby, například novináři.

"Je to jako veřejná knihovna, což je absurdní. Není divu, že se pak z obětí vyrábějí pachatelé," prohlásil. SNS je přesvědčena, že by bylo užitečnější, kdyby se tato problematika stala součástí práce Vojenského historického ústavu.

Ústav je pro někoho riziko, říká jeho šéf

Předseda správní rady ÚPN Ivan Petranský, kterého po tragické smrti Jána Langoše nominovala právě SNS, s kritikou nesouhlasí. "Zásadně odmítám obvinění, že se zde ztrácejí dokumenty nebo, že se falšují skutečnosti. Odmítám i tvrzení, že pracujeme na politickou objednávku. Ústav důsledně plní úkoly veřejnoprávní instituce. Nechci spekulovat, proč se to děje. Pravdou je, že pro některé lidi představuje právě naše práce riziko," komentoval poslední události Petranský.

SNS teď tvrdí, že s Petranským nemá nic společného, je prý člověkem Matice slovenské. Petranský chce o pomoc požádat premiéra Roberta Fica a jeho nejsilnější koaliční stranu Směr.

Na ÚPN útočí i HZDS. Jeho šéf Vladimír Mečiar tvrdí, že dohoda o zrušení ústavu existuje v koalici několik měsíců. Dokumenty chce převést do Národního bezpečnostního úřadu a také by rád cíle dosáhl jinými prostředky.

V čele ústavu má být odborník, ne politik

"Pan Mečiar mě pozval do stranické centrály na schůzku s tím, že budeme hovořit o rozpuštění struktur ÚPN. S ohledem na místo a téma jsem to odmítl. Následně mi Mečiar zavolal a oznámil, že ústav zruší zákonem," prozradil Petranský.

Dodal, že souvislosti s tím úplně nechápe, protože se nedávno setkal s místopředsedou vlády Dušanem Čaplovičem (Směr), se kterým jednal dokonce o nových prostorách. Právě Čaplovič se ale opakovaně nechal slyšet, že Petranský není pro vedení takové instituce nejvhodnějším člověkem. "V čele ústavu by neměl být politický nominant, ale odborník," prohlásil.

O opodstatněnosti existence ÚPN ale Čaplovič nepochybuje. Pro agenturu Sita uvedl, že návrh SNS na jeho likvidaci považuje za rezignaci na historickou paměť. Opozice vyzvala premiéra, aby se o zachování ústavu zasadil.

Ústav paměti národa funguje od května roku 2003. Po zveřejnění svazků StB mapuje období fašismu, konkrétně slovenského štátu. V současné době také zkoumá registrační protokoly komunistické vojenské kontrarozvědky.