libanon-nepokoje__192x128_.jpgLibanon má za sebou pokus o puč proti demokracii, prohlásil premiér Fúád Siniura poté, co o víkendu vyvrcholily ozbrojené střety mezi stoupenci prozápadní vlády a radikálního šíitského hnutí Hizballáh.

Při bojích, které zahraniční pozorovatelé označili za nejhorší od skončení občanské války v roce 1990, zahynulo podle agentury Reuters nejméně 36 lidí.

Hizballáh v pátek obsadil části Bejrútu, v noci na neděli propukly boje i v severní části země v Tripolisu. Uklidnění přinesl až zásah armády. Po uzavření příměří mezi ozbrojenci a vládou Hizballáh oznámil, že své ozbrojence z Bejrútu stahuje a do ulic se v neděli začal vracet normální život.

Čtěte více

"Stát nepadne pod kontrolu pachatelů převratu," zdůraznil premiér Siniura. "Nevyhlásili jsme a nevyhlásíme Hizballáhu válku, nedovolíme ale útoky na (bejrútské) čtvrti a domy a zabíjení nevinných civilistů," dodal.

Bojovníci Hizballáhu, kteří západní čtvrti libanonské metropole dobyli po třídenních krvavých střetech se stoupenci vládní většiny, se začali z bejrútských ulic stahovat díky tomu, že armáda podle nich zvrátila kroky vlády namířené proti hnutí.

"Každý utíkal"

Libanon už mnoho měsíců svírá politická krize, během níž se například strany v parlamentu nejsou schopny dohodnout na osobě prezidenta.

"Libanonská opozice ukončí ozbrojenou přítomnost v Bejrútu, takže hlavní město bude v rukou armády," uvádí se v prohlášení Hizballáhu.

Jeho bojovníci původně vyhnali ze západních čtvrtí Bejrútu stoupence sunnitského vůdce prozápadní parlamentní většiny Saada Harírího a přinutili všechny sdělovací prostředky patřící Harírího rodině ukončit vysílání.

"Poslali na nás celou armádu. Ozbrojenci vcházeli do domů. Každý utíkal. Žena s dítětem byla zabita raketou, když se snažila uprchnout. V každém třetím čtvrtém domě jsou vidět muži z Hizballáhu se žlutými páskami na rukávě. Zmocnili se celé čtvrti," popisoval pětatřicetiletý Imád, obyvatel západní čtvrti Rás an Nabíja.

Další jednání

Nyní jsou na hlavních třídách Bejrútu ve velkém počtu rozmístěni vládní vojáci. Převážně střeží oficiální instituce, jako je sídlo vlády nebo centrální banky.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že je třeba udělat vše pro to, aby se situace v Libanonu dále nezhoršila.

Krize v Libanonu vyvolala napětí i v blízkovýchodních vztazích. Írán obvinil z rozpoutání násilností Izrael a Spojené státy. Židovský stát v pozadí naopak vidí Teherán, který spolu se Sýrií podporuje libanonský Hizballáh.

Ministři členských zemí Ligy arabských států se v neděli v Káhiře rozhodli vyslat do Bejrútu vysoce postavenou delegaci, aby zprostředkovala jednání mezi libanonskými předáky. Termín příjezdu této mise však podle agentury AFP nebyl ještě stanoven.