barma-vrak-lod-trosky__192x128_.jpgO riziku, že by Barmu mohl zasáhnout druhý cyklon informovalo ve středu meteorologické středisko OSN a americké Spojené varovné středisko před tajfuny (JTWC) riziko potvrdilo. Později však hrozbu vyloučila Světová meteorologická organizace (WMO), podle které se nad Barmu přesunou pouze silné deště a silný vítr.

 

"Jak začíná monzunová sezona, bude tento typ počasí pokračovat a období s intenzivními srážkami budou stále častější," vysvětlila WMO. Žádné náznaky formování tropického cyklonu prý tato organizace nezaznamenala, což potvrdili i další meteorologové.

 

Čtěte více o krizi v Barmě:

 

Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MKVČ) to však může představovat "nejhorší z myslitelných scénářů". Půda nasycená vodou totiž nebude schopna absorbovat další, což podle Červeného kříže může vyvolat záplavy. "To by mohlo donutit lidi, aby opustili oblasti, které považovali za bezpečné, a hledali suchou zemi, což by mohlo zkomplikovat záchranné práce," varoval vedoucí humanitárních operací MVČK Peter Rees.

 

V Barmě je podle posledních odhadu na 2,5 milionu lidí postižených cyklonem Nagris, doposud se mluvilo pouze o 1,5 milionu. Cyklon si vyžádal 38 500 životů a 28 000 osob se stále pohřešuje. Ovšem čísla nejspíš nejsou konečná a podle MKVČ by obětí mohlo být až 128 000.

 

Barmská vláda je přesvědčena, že následky cyklonu dokáže zvládnout sama.

 

Barmská vláda nadále odmítá vpustit do země více humanitárních pracovníků. Na toto téma neúspěšně jednal ve středu s Barmou thajský premiér Samak Suntcharavedžov. Kvůli jednání o stejné otázce ve středu přiletěl do země evropský komisař pro rozvojovou pomoc Louis Michel. 

 

Podle Louise Michela hrozí Barmě hladomor, kvůli zničení zásob rýže. OSN odhadla, že Barma bude potřebovat přibližně 263 milionů dolarů na obnovu země. 243 milionů na sazenice rýže a stabilizaci zemědělství, dalších 20 milionů dolarů na obnovu stavu hospodářských zvířat.

 

"Nepropukají žádné nemoci, nikdo nehladoví, není žádný hladomor. Nepotřebují žádné experty, jsou ale ochotni přijmout zásoby z jakékoli země," tlumočil Suntcharavedž postoj barmské vlády.

 

Podle Světového programu pro výživu se však pomoc zatím dostala jen k 50.000 Barmánců, nutně ji potřebuje ale dalších 750.000 lidí. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí dnes v Bangkoku oznámil, že barmská vláda doposud pustila na pomoc obětem cyklonu na své území jen 160 osob ze sousedních zemí Bangladéše, Číny, Indie a Thajska. Další stovky záchranářů a humanitárních pracovníků na povolení od barmských úřadů stále marně čekají. Vízum do země ovšem dostal koordinátor české společnosti Člověk v tísni, který bude řídit distribuci tablet na čištění vody do postižených oblastí.