phoenix_ice__350x210_.jpgPrvní dotyk s Marsem byl jen předehrou ke skutečnému hloubkovému průzkumu "rudé planety", který má v příštích týdnech prokázat přítomnost ledu pod povrchem.

Podle Davida Spencera z Laboratoře tryskových pohonů NASA, která se na řízení sondy podílí, měl tento úkon za cíl hlavně prověřit stav téměř 2,5 metru dlouhého mechanického ramene. "Jsme dokonale připraveni pro nadcházející odběr a přenos vzorků," zhodnotil Spencer vyhlídky pro další práci.

Místo, které sonda lopatkou na konci ramene odkryla, posléze vyfotografovala a pořídila i další snímky svého okolí. Podle předcházejících obrázků, zveřejněných o víkendu, by se zde možná už těsně pod povrchem mohl nacházet odborníky vytoužený led. Pracovníci NASA věří, že další snímky zaslané sondou jim tuto hypotézu pomohou potvrdit nebo vyvrátit.

Dále čtěte

Phoenix, který na Marsu přistál před týdnem, je uzpůsoben k odebírání vzorků půdy až z hloubky půl metru. Ty poté přenese k dalším zařízením, která analyzují chemické složení vzorku. Vedle ledu má sonda na Marsu pátrat po stopách vody v tekutém skupenství, která by naznačovala možnost výskytu života.

Mise Phoenixu má trvat nejméně tři měsíce.