Od Kanceláře prezidenta k úspěchu na Yale

Devětadvacetiletému Tomáši Sedláčkovi, který pracuje v makroekonomickém výzkumu banky ČSOB, se podařil husarský kousek. Prestižní americká Yaleská univerzita v New Havenu ho na závěr mezinárodního studijního programu (Yale World Fellows Program) letos zařadila mezi nejlepší stipendisty. Přesněji řečeno, dostal se mezi pět "nejdůvtipnějších mladých hlav". Univerzita to oficiálně oznámí v časopise Yale Economic Review koncem tohoto týdne.

Sedláček, který současně přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, míní, že jeho výzkum se pohybuje někde mezi ekonomií a etikou. "Snad to nebude znít neskromně, když řeknu, že je to pole neorané," říká Sedláček. Nyní po nocích dopisuje disertační práci "Ekonomická antropologie, aneb člověk a ekonomie".

Na studijní pobyt v USA s ním cestovala i manželka, která se věnuje sociologii. "Je tu vlastně s námi i budoucí syn, který se má narodit v únoru - už doma v Praze," sdělil Sedláček z New Havenu.

"Prorazit" na prestižní univerzitu vůbec nebylo jednoduché. O stipendium se ucházelo přes 600 mladých odborníků z celého světa. Tomáš Sedláček se dostal mezi osmnáct šťastlivců, a tak se mohl letos v srpnu pustit do studia, ale i do vlastních přednášek na Yale.

"Tomášovi jsme letos na jaře v našem analytickém týmu nabídli pozici stratéga. Kromě jeho ryze odborných ekonomických znalostí nás totiž zaujal jeho filozofický přesah," hodnotí kolegu Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

"Jeho největším koníčkem je filozofie a ekonomie. Cením si toho, že se na rozdíl od svých vrstevníků pustil do neobvyklé oblasti bádání," říká o něm profesor Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK.

Tomáš Sedláček se záhy po obhajobě diplomové práce stal jako čtyřiadvacetiletý hospodářským poradcem prezidenta Václav Havla. Jak říká, do této funkce ho tak trochu uvedl tehdejší děkan "jeho" fakulty profesor Mlčoch.

"Zatelefonoval mi, že pan Fisher potřebuje do kanceláře ekonomického analytika. Myslel jsem, že jde o majitele stejnojmenné cestovní kanceláře, a tak jsem téměř odmítl. Chtěl jsem se dále věnovat vědě. Ale děkan mi potom trpělivě vysvětloval, že prezidentovi se neodmítá. V tom jsem si uvědomil, že volal Pavel Fisher, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta," vzpomíná Sedláček. Na Hradě radil od listopadu roku 2001 až do konce prezidentova funkčního období v únoru 2003.

Později - od ledna 2004 do letošního dubna působil na českém Ministerstvu financí, kde radil ministru Bohuslavu Sobotkovi v daňových a rozpočtových otázkách.

Ze státních služeb odešel před letošními parlamentními volbami. "Práce na ministerstvu pro mě začala ztrácet význam - vše se začalo příliš politizovat. Začal jsem dostávat různé nabídky. Ta, která mi připadala nejdobrodružnější, přišla od hlavního ekonoma ČSOB," říká Sedláček.

Mluví perfektně anglicky, neboť v tomto jazyce se učil tři roky na mezinárodních školách v zahraničí. Jeho otec totiž působil jako ředitel zastoupení ČSA, mimo jiné v Helsinkách. Z pětiletého pobytu v zemi tisíců jezer si odnesl plynnou znalost finštiny.