BRUSEL 5. listopadu (čtk) - Předseda české vlády Stanislav Gross dnes po skončení summitu EU naznačil, že není ještě zcela jasné, zda se bude v ČR konat referendum o ústavní smlouvě EU a pokud ano, kdy to bude. Zdůraznil ovšem, že si přeje, aby ústava byla ratifikována, a to se souhlasem občanů.


"Ne že bych měnil svůj názor na tuto věc. Chceme všechny kroky podřídit tomu, aby k ratifikaci došlo, a to za skutečného souhlasu občanů. Stále si myslím, že tento postup je nejvhodnější. Ukáže-li se však v debatě, že může být efektivní i jiný postup, tak to tak není, že je člověk úplně zabetonovaný ve svých pozicích," řekl na tiskové konferenci.


Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody zazněl dnes při debatě na summitu požadavek, aby ratifikační proces nebyl roztažen do celého dvouletého období, které pro něj EU vytyčila, ale aby se odehrál v kratší době. O modalitách se bude podle něj debatovat na vrcholné schůzce EU v prosinci.
"Čím větší koncentrace, tím větší šance na úspěšnou komunikaci a na úspěšnost celého procesu ratifikace ústavní smlouvy," reprodukoval názory některých státníků. Podotkl ovšem, že v ČR nelze zatím mluvit o nějakém konkrétním termínu, protože obecný zákon o referendu vyžaduje změnu ústavy.


Nejvyšší představitelé EU jednali dnes o způsobech nejúčinnější komunikace s občany a zdůraznili v této souvislosti právě proces ratifikace ústavy. Konstatovali, že je povinností politiků na vnitrostátní i evropské úrovni přesvědčit Evropany o významu evropského projektu a zapojit je do rozhodovacího procesu.
Česká vláda dříve vyhlásila záměr uspořádat referendum k ústavě v červnu 2006, souběžně s parlamentními volbami. Podle zatím neúplného kalendáře to mělo být poslední v řadě referend plánovaných v zemích unie. Nejzazší termín pro schválení ústavy, podepsané minulý týden v Římě, je říjen 2006.


Gross dále potvrdil, že ČR nepatřila mezi země, které si přály, aby se o otázkách souvisejících s legální migrací v EU rozhodovalo nadále jednomyslně. Tento ústupek však označil za dobrý kompromis ve prospěch celkového konsenzu o přechodu na rozhodování kvalifikovanou většinou v ostatních věcech týkajících se azylové a migrační politiky. Zachování práva veta pro legální migraci prosazovaly zejména Slovensko a Německo.
Vláda podle něj neusilovala o to, aby vznikající evropská agentura pro ochranu vnějších hranic EU sídlila v ČR. Nedává také přednost žádnému z kandidátů, jimiž jsou Polsko, Maďarsko a Slovinsko. "Z hlediska českých zájmů je důležitější vnitřní chod agentury než to, kde bude sídlit," uvedl.