Třetí bude v Česku


Siemens VDO buduje vývojové centrum ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Projektoví inženýři, konstruktéři, technici, plánovači, pracovníci vývoje a další profese jsou teď ve Frenštátě pod Radhoštěm žádaným artiklem. Jeden z českých závodů společnosti Siemens, Siemens VDO Automotive, začíná právě ve Frenštátě budovat výzkumné a vývojové centrum zaměřené na oblast senzorů. Během dvou let by zde mělo najít uplatnění mimo jiné 60 až 70 vysokoškolsky vzdělaných konstruktérů, ať už s praxí nebo čerstvých absolventů. Většina z nich se zapracuje v Německu a i poté budou těsně spolupracovat se zahraničními kolegy a zákazníky. Siemens se nyní snaží sehnat zaměstnance pomocí inzerátů; nabízí novým pracovníkům jak možnost ubytování, tak příspěvku na dopravu.

Výzkumné a vývojové centrum se bude zaměřovat na teplotní, hladinové, tlakové a aktivní senzory (aktivní neboli elektronické senzory měří více hodnot najednou) pro automobilový průmysl. Využívají se například pro měření teploty a hladiny oleje, vody nebo vzduchu v motoru. Další podrobnosti společnost zatím neuvedla.

V oblasti automobilových senzorů jde ve skupině Siemens o třetí evropské vývojové centrum. Zatím existují v německém Regensburgu a ve francouzském Toulouse.

Závod ve Frenštátě pod Radhoštěm zahájil výrobu v roce 1996, nejprve jako Siemens Automobilová technika. Zpočátku se pracovalo jen v jedné hale, v roce 2000 zahájila činnost druhá hala.

V roce 2001 došlo na úrovni koncernu ke spojení Siemens Automotive a VDO Manesmann, později byla i česká pobočka přejmenována na Siemens VDO Automotive, s. r. o. Výrobní náplň frenštátského závodu představují automobilové komponenty - řídicí jednotky pro alarmy, zařízení pro elektronické stahování oken, emisní ventily pro redukci výfukových plynů a další. Výroba pro divizi Senzory byla ve Frenštátě zahájena v roce 2003. Zákazníky moravského závodu jsou téměř všechny automobilky, nechybí Audi, BMW, Nissan, Peugeot, Škoda, Mercedes, Toyota, Rolls Royce a další.

Loni vzniklo ve Frenštátě nové Centrum sdílených služeb, které zpracovává mzdové účetnictví pro většinu podniků skupiny Siemens.

ZASTOUPENÍ SPOLEČNOSTI Siemens AG v ČR bylo obnoveno v roce 1990. V současné době tvoří skupinu firem Siemens v ČR 22 společností, které celkem zaměstnávají přes 14 tisíc lidí. Siemens tak patří k největším zaměstnavatelům v zemi. V Česku podniká v oblastech Informace a komunikace, Automatizace a řízení, Energetika, Doprava, Zdravotnictví, Domácí spotřebiče, Osvětlení, Elektronické součástky a Nákup a logistika. Ve finančním roce 2004/2005 (skončil 30. září 2005) vykázala skupina podniků Siemens v ČR obrat 49,6 miliardy korun.

Všechny výrobní závody skupiny Siemens v ČR mají svůj výzkum a vývoj. Nejvíce se této oblasti věnuje Siemens Kolejová vozidla (SKV), který má konstrukční a vývojové centrum nejen v pražském Zličíně, ale například i v Ostravě. SKV navíc stále nabírá nové konstruktéry - místo má ještě zhruba pro stovku dalších.

Siemens AG patří mezi největší světové elektrotechnické koncerny. Zaměstnává více než 430 tisíc pracovníků.

Související