raketa_balisticka_strela192.jpgMoskva v sobotu varovala, že použití amerického systému protiraketové obrany v ČR a Polsku může vyprovokovat ruskou odvetu. Na tiskové konferenci to prohlásil náčelník generálního štábu Jurij Balujevskij. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Kisljak dal zároveň najevo, že Rusko není spokojeno s podobou dialogu, který na téma rozmístění prvků protiraketové obrany vede se Spojenými státy.

 

Generál ale také sdělil, že Rusko nebude nějak masivně zvyšovat svůj vojenský potenciál poté, co se tento týden přestalo řídit podmínkami Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE). Tento krok Ruska někteří pozorovatelé vykládají jako součást odpovědi Moskvy na americké plány vytvořit v ČR a Polsku protiraketový systém. Podle Kisljaka CFE jako taková zastarala a je v rozporu s celkovou logikou vztahů Ruska a Západu.

 

"Jsme rozčarováni," povzdechl si Kisljak. Ruská strana tvrdí, že neexistují hrozby, kvůli nimž Američané plánují postavit radar v České republice a sila s deseti antiraketami v Polsku. "A pravděpodobnost toho, že se objeví zítra, je velmi nízká," dodal náměstek ministra zahraničí.

 

Podle Ruska radar ohrozí bezpečnost Evropy

 

Moskva odmítá tvrzení USA, že radar v ČR je obranou před raketovým útokem například z Íránu. Podle názoru Ruska je radar především hrozbou pro strategickou bezpečnost evropského kontinentu a může sledovat vzdušný prostor nad Ruskou federací. Moskva si vyhradila právo "adekvátně reagovat".

 

Balujevskij v sobotu zdůraznil, že podle názoru Ruska nemá Írán v současnosti raketu s doletem okolo dvou tisíc kilometrů. Podle Kisljaka se Moskva nyní snaží vytvořit skupinu zemí, do níž by kromě Ruska a USA patřily i další státy, které by společně diskutovaly o možných hrozbách a způsobech, jak jim čelit. Američané však podle něj nechtějí v této otázce spolupracovat.

 

"Každá strana má právo přijímat vlastní řešení a dělat vlastní závěry. Ale taková logika trochu připomíná to, co jsme zažívali před několika desetiletími," dodal diplomat s narážkou na dobu studené války.