dansko-vlajka192.jpgDánská policie dnes zatkla tři muže podezřelé z plánování vraždy kreslíře deníku Jyllands-Posten, který v září 2005 zveřejnil kontroverzní karikatury proroka Mohameda. Šéf dánských tajných služeb (PET) Jakob Scharf v písemném sdělení uvedl, že dnes ráno byla provedena zatčení v okolí města Aarhus s cílem zabránit vraždě s teroristickým podtextem.

Tajná služba nezveřejnila, proti komu byl připravovaný útok namířen, podle internetových stránek deníku Jyllands-Posten ale měl být obětí Kurt Westergaard, autor nejdiskutovanější karikatury proroka s turbanem ve tvaru bomby.

Policie identifikovala zadržené jako dánského občana marockého původu a dva Tunisany. Tajná služba je sledovala už delší dobu, byť plány na vraždu kreslíře byly údajně jen v počátečním stadiu. Čtyřicetiletý dánský občan podle tajné služby zůstane v průběhu dalšího vyšetřování na svobodě, oba Tunisané budou deportováni ze země.

"Rozhodli jsme se zakročit v počáteční fázi plánování činu, abychom neriskovali další vývoj," uvedl Scharf.

Prorok jako terorista

Třiasedmdesátiletý Westergaard a jeho manželka Gitte žili tři měsíce pod policejní ochranou a museli několikrát změnit místo pobytu.

"Samozřejmě se obávám o svůj život, pokud tajná služba naznačuje, že mě chce někdo zabít," konstatoval Westergaard v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách Jyllands-Posten. "Ale strach se postupně obrací ve vztek."

Dvanáct karikatur Mohameda zveřejnil list Jyllands-Posten 30. září 2005 a v následujícím roce je přetiskly deníky v mnoha zemích světa. Na kresby reagovali muslimové po celém světě mohutnými protesty, při nichž přišlo o život okolo 150 lidí.

Největší kontroverzi vyvolala právě Westergaardova kresba, zachycující proroka Mohammeda s turbanem ve tvaru bomby. Kreslíř tvrdil, že chtěl karikaturou vyjádřit sklony některých lidí zneužívat proroka pro teroristické účely, velká část muslimského světa ale kresbu pochopila jako obvinění Mohammeda z terorismu. Náboženství navíc zakazuje zobrazovat prorokovu podobu.

Protesty vyvrcholily zhruba před rokem, kdy během nepokojů zahynuly desítky lidí v Nigérii, Pákistánu a dalších zemích. Rozvášnění demonstranti útočili na dánské zastupitelské úřady a vše, co reprezentovalo západní kulturu.

Podle britské stanice BBC vyvolalo v Dánsku zatčení trojice podezřelých údiv. Většina lidí totiž považovala rozruch kolem karikatur za ukončenou epizodu. Dánské společenství muslimů, které svého času karikatury ostře kritizovalo, dnes plány na Westergaardovu vraždu odsoudilo. Zdůraznilo, že veškeré projevy nesouhlasu musejí vést cestou zákona.

"Našim cílům neposlouží, pokud lidé vezmou zákon do vlastních rukou. Vyzýváme politiky a média, aby nezneužívali tohoto zlého příkladu pro rozněcování vášní nebo k vlastnímu zisku. V Dánsku nikdo nesmí žít ve strachu," uvedli dánští muslimové ve svém prohlášení.