jakarta-pochoden__192x128_.jpgOlympijská štafeta v úterý proběhla bez zvláštního zájmu místních obyvatel Jakartou. Po týdnu, kdy putovala africkými a asijskými zeměmi bez výraznějších incidentů, ji zřejmě opět čekají podobné protesty proti čínské politice jako v Evropě.

Částečně to naznačilo již úterý v Indonésii, kde organizátoři z bezpečnostních důvodů zrušili původní běh s městem a omezili se symbolicky na několik okruhů uvnitř atletického stadionu. Ceremoniálu mohlo přihlížet jen přibližně pět tisícovek pozvaných hostů a novinářů, v oblasti bylo nasazeno 2500 policistů. Jakarta tak zvolila podobný postup jako pořadatelé v některých dalších zemích, kteří kvůli zajištění bezpečnosti často na poslední chvíli měnili trasy štafety.

Bezpečnostní složky zadržely před vchodem do sportovního komplexu devět demonstrantů včetně nizozemského občana, které po krátkém výslechu propustily. "Lidé tady mají svobodu projevu, ale o demonstracích nás musí informovat. Pokud nebudou porušovat naše pravidla, nebude to žádný problém," řekl stanici BBC policejní šéf metropole Adang Firman s tím, že demonstrace před stadionem byla ohlášena.

Fotogalerie

Samotní aktivisté si nicméně podle stanice CNN stěžovali, že policie proti nim zakročila navzdory povolení k demonstraci. Podle Enrica Soekarna z Indonéské společnosti pro svobodný Tibet došlo k policejnímu zásahu poté, co v hloučku demonstrantů vyvolal rvačku "nastrčený provokatér".

Na indonéské poměry se jednalo o poměrně rušné přijetí pochodně, neboť olympijské hry v zemi nepoutají zvláštní pozornost a poslední olympiáda v roce 2004 vůbec nebyla místní televizí přenášena. Podle agentury Reuters řada obyvatel Jakarty vůbec netušila, že se štafeta v jejich městě vůbec koná.

Další bojiště: Austrálie

Bouřlivější průběh zřejmě bude mít příští zastávka štafety v Austrálii, kde se očekávají mohutné demonstrace protibetských aktivistů. Podle odhadu agentury Reuters by se protestů mohlo zúčastnit až deset tisíc lidí. Úřady už nyní instalují kovové zábrany, které mají oddělit demonstranty od účastníků štafety.

Z Canberry se pochodeň vydá do japonského Nagana a následně do Soulu. Od května olympijský oheň čeká dlouhá trasa po čínských územích, která má vyvrcholit 8. srpna při zahajovacím ceremoniálu olympiády v Pekingu.

Organizační výbor doufal, že pouť olympijské pochodně napříč kontinenty bude velkou demonstrací na podporu her v Pekingu. Místo toho se ale štafetě dostalo zejména v Evropě a Spojených státech rozporuplného přijetí, když tisíce demonstrantů protestovalo proti březnovému zásahu čínských úřadů v Tibetu. Bezprostřední reakcí jsou také množící se demonstrace na podporu Číny, organizované čínskými konzuláty a studenty studujícími v zahraničí.