Barel zdražil za den o jedenáct dolarů - nejvíce v historii. Akcie velkých leteckých společností klesly o šest procent.

Kdo si myslel, že růst cen ropy už skončil, byl na omylu. Za barel se v pátek platilo i 139 dolarů. Za den tak zdražil o jedenáct dolarů, což je největší skok v historii. K další cestě vzhůru jí postrčilo pokračující oslabování dolaru po zprávě o nečekaně prudkém zvýšení americké nezaměstnanosti.

"Cena ropy je silně svázána s dolarem, a ten v pátek výrazně poklesl," říká analytik Patria Finance David Marek.

Na klidu trhům nepřidala ani slova izraelského ministra dopravy, podle kterého bude zřejmě nevyhnutelný útok na íránská jaderná zařízení.

Pochmurnou náladu nezlepšují ani prognózy analytiků. Podle investiční banky Morgan Stanley by totiž mohla cena ropy do čtvrtého července dosáhnout hranice 150 dolarů za barel. To sice podporuje teorii společnosti Goldman Sachs, kterou by nepřekvapila ropa na dvou stech dolarech za barel, ale je to v rozporu s předchozími očekáváními. "Čekali jsme stagnaci, popřípadě korekci," říká Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.

Od ledna jsou ceny ropy vyšší již o 44 procent a za rok se téměř zdvojnásobily. Litr bezolovnatého benzinu Natural 95 je nyní v Evropě v přepočtu zhruba o dvě koruny dražší než před šesti týdny, nafta zdražila v průměru o více než 3,20 koruny na litr. V USA průměrná cena galonu benzinu poprvé vyšplhala nad čtyři dolary.

Kritická doba pro aerolinie

Na vývoj ceny ropy už nepříznivě zareagovaly akcie aerolinií. O více než šest procent poklesly cenné papíry British Airways, Ryanair Holding a Air France.

"Aerolinky jsou dlouhodobě v problematické situaci a cena benzinu je pro ně kritickou záležitosti, protože nestíhají upravovat marže stejně rychle, jako rostou ceny pohonných hmot," říká analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Americké aerolinie údajně kvůli raketově rostoucím nákladům na palivo zdražují ceny letenek na domácích linkách. Odborníci spočítali, že na trasách, kde velcí hráči nemají konkurenci nízkonákladových dopravců, vyskočí ceny v letní turistické sezoně ve srovnání s loňskem i o více než 300 procent. "Aerolinky v USA letos dohromady prodělají 7,2 miliardy dolarů," předpovídá analytik banky JP Morgan Chase Jamie Baker.

Posilování koruny nestačí

Navíc už se objevují první protesty. Již týdny demonstrují proti rostoucím cenám pohonných hmot francouzští rybáři, ke kterým se postupně připojili jejich evropští kolegové. Proti rostoucím cenám nafty demonstrovali i řidiči nákladních vozů v Británii, ale také v Nizozemsku a Bulharsku.

Ropná "krize" se samozřejmě dotkne i Česka. Koruna už v posledních měsících neposiluje tak rychle jako dříve. Do té doby totiž Češi při svých cestách díky stále tvrdší české měně zdražení paliv u benzinek tolik nepociťovali, výhodnější směnný kurz vyšší ceny kompenzoval.

"Dopady páteční ceny ropy se v českých cenách promítnou přibližně za dva týdny," vysvětluje Marek a dodává, že benzin by pak mohl stát mezi třiatřiceti a čtyřiatřiceti korunami.

HN_080609_15a.jpg