ropovod-kohout-rafinerie__192x128_.jpgDodávky ropy ropovodem družba průběžně klesaly celý týden a ve čtvrtek ruská strana oznámila, že snížení dodávek pro měsíc červenec bude ve větším rozsahu. Podle serveru Euro Online se tak stalo bez bližšího vysvětlení.

"My jsme podali regulérní nótu ruské straně. V tuto chvíli nechceme říkat žádné spekulace. Chceme konkrétní odpověď z ruské strany, co se vlastně přesně stalo," uvedl pro server iHNed.cz český velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

"Já osobně bych se velmi divil, kdyby toto chtěl někdo použít jako odvetné opatření za radar. Přece jen máme ropovod Ingolstadt, který je schopný naše kapacity zaplnit od západu, což už se děje, takže není žádný důvod k panice," reagoval na dotaz serveru iHNed.cz, zda by mohlo jít o odvetu za podpis smlouvy o radaru Bartuška.

Dvě ministrstva už jednají

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského jsou pracovníci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zahraničí v kontaktu s ruskou stranou.

"V současné době zjišťujeme příčiny. K poklesům dodávek však docházelo v letním období i v předchozích letech. K poklesu dodávek plynu nedošlo," řekl České televizi Bartovský.

"Důvody výpadku dodávek ministerstvo zveřejní začátkem příštího týdne," dodal Bartovský.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar řekl redaktorovi Hospodářských novin, že je vše pod kontrolou. "Máme detailní přehled o situaci a pracujeme na případných alternativních řešeních. Důvod nám oznámen nebyl. Rusko vždy deklarovalo, že je spolehlivým dodavatelem do zemí EU, proto to zatím považujeme za běžný výkyv dodávek," prohlásil. Dodal, že česká strana informovala Andrise Piebalgse, eurokomisaře zodpovědný za energetiku.

Odveta za radar?

V českých politických a petrochemických kruzích od čtvrtka panuje velká nervozita, protože nikdo neví, zda jde o ruskou reakci na podpis smlouvy o radaru, nebo zda má jen ruský provozovatel ropovodu Družba nějaké technické problémy. Pravděpodobněji se ale jeví první možnost.

"Nevíme o žádné technické závadě nebo havárii, protože všichni naši sousedé Maďaři, Poláci i Slováci odebírají ropu standardně. Bude to tedy nějaký problém omezené pro naši zemi," upozornil Bartuška.

Podle něj je Česká republika standardní zákazník, "který platí dobře a včas a za to očekáváme samozřejmě kvalitní služby dobře a včas".  Česká republika je podle Bartušky schopna zásobovat se kompletně z Ingolsadtu. "Bylo by to ale dražší," dodal.

Měsíc až dva: žádný problém

"Situace se nyní řeší a pokud by se nepodařilo zajistit červencové dodávky ropy ropovodem Družba, tak se zvažují náhradní dodávky ropovody TAL a IKL," uvedl pro Euro Online Ivan Souček, generální ředitel České rafinérské.

Čtěte více

"Snažíme se nakoupit ruskou ropu z tankerů ve Středozemním moři a dopravit ji přes ropovody TAL a IKL. Pokud by snížení dodávek trvalo mezi jedním až dvěma měsíci, tak by to pro Českou republiku nepředstavovalo žádný problém, například na čerpacích stanicích by nikdo nedostatečné dodávky nepocítil," řekl pro Euro Online Francois Vleugels, generální ředitel Unipetrolu, největšího z procesorů České rafinérské.