Dzurinda nepodpoří Paroubkovo gesto

Předseda vlády Jiří Paroubek nenašel žádné zahraniční spojence pro vstřícné gesto, které chce nabídnout sudetoněmeckým antifašistům.
Ještě než stačil o svém plánu promluvit včera večer na neformální schůzce se slovenským a polským premiérem, řekl předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda, že se k tomuto gestu nepřipojí. Prohlásil, že Slovensko nechce otevírat takzvané Benešovy dekrety a Paroubkovu iniciativu označil za výhradně českou záležitost. "Zájmem Slovenska je, abychom se více dívali do budoucnosti než do minulosti, abychom nekoketovali s nějakými myšlenkami otevírat uzavřené kapitoly - závěry druhé nebo první světové války. To se jednoduše nedá. Ten, kdo si myslí, že je možné otevírat Benešovy dekrety, se mýlí - tudy cesta nevede," dodal Dzurinda.
Ještě méně pravděpodobné je, že by v gestu českého premiéra našli zalíbení v Polsku. Právě v těchto dnech se tam totiž znovu diskutuje o kontroverzním Centru proti vyhánění, které chce v Berlíně postavit Svaz vyhnanců. Podporu mu ve svém volebním programu slibuje i nejsilnější německá opoziční strana CDU, což Poláky velmi pobouřilo.
Paroubek svůj plán zveřejnil na začátku týdne před dnešní návštěvou Rakouska, kde o něm chce promluvit s kancléřem Wolfgangem Schüsselem. Konkrétní podobu zamýšleného gesta zatím premiér nezveřejnil. Pouze o něm prozradil, že má být určeno těm sudetským antifašistům, kteří v září 1938 aktivně vystoupili za záchranu republiky. "Konzultoval jsem to s historiky. Mezi lidmi, kterým dlužíme určité gesto, byli sociální demokraté, komunisté či katoličtí kněží. Nikdo z nich nebyl nahnán do divokého odsunu, odešli raději sami," uvedl Paroubek.
Spojenci pro silnější podporu mu však nechybějí jen v zahraničí, ale i mezi domácími politiky. Nápad se nezamlouvá například prezidentovi Václavu Klausovi. Paroubkovi vyčetl, že s ním tak závažnou věc nekonzultoval a návrh označil za mimořádně nešťastný a nebezpečný.
Nápad odmítl i stínový ministr zahraničí za ODS Jan Zahradil. "Považuji to od pana Paroubka za mimořádně nezodpovědné. Tím vlastně bourá konsensus, který na české politické scéně doposud existoval, tedy neotevírat záležitosti spojené s druhou světovou válkou, které byly definitivně uzavřeny česko-německou deklarací." (dam, zuk, čtk)