Zdravotní pojištění: zneužívají je Češi i cizinci

Peníze ze zdravotního pojištění se zneužívají, případně užívají na jiné účely. Chyby v systému se navíc projevily po vstupu do EU.
Pokud by se podařilo pojišťovnám a státu nešvary vymýtit, zdravotnické finance by se mohly dostat z problémů. Zásahy by nemusely být hluboké a neohrozily by dostupnost ani kvalitu péče.

Nemocní podnikatelé

Slovenský občan na jaře požádal o živnostenský list na výkopové práce. Zaplatil první zálohu pojistného a s průkazem zdravotní pojišťovny ihned ve Zlíně absolvoval oční operaci za 71 tisíc korun. Další operace bude na podzim. Použil legální postup, i když na živnostenský list nevydělal ani korunu a na Slovensku má invalidní důchod.
Občan Ukrajiny založil v lednu společnost s r. o., a tím získal právo přihlásit se k českému zdravotnímu pojištění. V dubnu už zahájil pravidelnou dialýzu ledvin, léčbu, která ročně přijde na statisíce.
Severočeská rodina u sebe ubytuje nepohyblivého důchodce z Německa, který tak získá trvalý pobyt a může být umístěn v Léčebně dlouhodobě nemocných. Měsíční náklady dosahují až dvanácti tisíc korun.
Archívy pojišťoven evidují desítky takových příkladů, jak se občané sousedních zemí naučili po vstupu do unie využívat český zdravotnický systém. "Ukazuje se tím, jak špatné je nastavení systému a jak nedokonalé a nedostatečné jsou zákony," míní Marie Hirschová z mezinárodního odboru Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Žádná z pojišťoven nemá přesná data, o kolik zájem cizinců o bezplatné české zdravotnictví zhoršuje bilanci systému. Dostupný je pouze údaj, že o zdravotní služby požádalo od loňského května do prosince 20 tisíc klientů pojišťoven z Evropské unie. Celkové náklady 100 miliónů korun však budou českým pojišťovnám do konce letošního roku vráceny. Pro srovnání, Češi využili nabídky zahraničních lékařů v 1500 případech při celkové útratě 36 miliónů korun.
Nebezpečný je však trend, kdy se cizinci účelově hlásí k české pojišťovně. K tomu jim stačí, když v Česku pracují. Vedle zakládání fiktivních firem se stačí zaměstnat, a tak firmy vlastněné Slováky, Ukrajinci i Vietnamci stále častěji přijímají ženy v osmém měsíci těhotenství. Nové zaměstnankyně pak mají služby v porodnici zadarmo. Přesná čísla chybějí, léčením těch, kteří nikdy neplatili pojistné, však pojišťovny podle vlastních odhadů ztrácejí stamilióny.

Příliš snadný přístup

Příliv cizinců podle expertů připomíná, jaké chyby má český systém od počátku. "Problém je, že platí téměř veškerou zdravotní péči, jen s výjimkou kosmetiky, operací na odstranění mužské impotence a akupunktury. A hradí každou péči, o kterou si pojištěnec řekne," upozorňuje ředitel právního oddělení VZP Gríša Vodička.
Například při bolesti zad je možné navštívit čtyři ordinace - praktika, ortopeda, neurologa, rehabilitačního lékaře. Mnozí pacienti toho využívají a výdaje tím zbytečně rostou. Proto dnes pojišťovny i praktičtí lékaři doporučují, aby pacienti směli navštívit pouze ordinaci praktika, který pak bude dávat doporučení ke specialistům. Česká lékařská komora navrhuje o něco volnější přístup: "Když půjdete ke specialistovi s doporučením od praktika, nic neplatíte. Bez doporučení platíte spoluúčast jako v Rakousku," navrhuje mluvčí komory Michal Sojka.
Mluvčí Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček jde dál: "Pacienti by měli platit nízké regulační poplatky při každé návštěvě." Právě fakt, že se v Česku neplatí spoluúčast, je jedním z hlavních důvodů přílivu cizinců.

Zneužívání se netrestá

Vstup do unie také připomněl zbytečnou benevolenci. Ukázalo se to na příkladu žen, které se provdaly do západní Evropy. I když by měly využívat péče v zemi, kde platí pojistné manžel, pravidelně vyhledávají ordinace v Česku, kde je péče bez spoluúčasti a čekacích dob.
Podle zákona by měly nahlásit, že se odstěhovaly, a tím vystoupit z českého systému. Ohlašovací povinnost však nemá žádné sankce.
Této nedůslednosti využívají i stavební firmy. Své zahraniční dělníky nepojišťují. Pokud se zraní, přihlásí je s tím, že nastoupili do práce před týdnem a že registraci zatím nestihli. Ani v takovém případě nepočítá systém se sankcí.

Co připravuje systém zdravotního pojištění o peníze

Příliš NÁVŠTĚV U lékaře
Proti evropskému průměru pěti návštěv lékaře ročně Češi zajdou do ordinace za rok patnáctkrát (ať už návštěva končí předepsáním acylpyrinu, anebo dlouhodobou hospitalizací). Podle Sdružení praktických lékařů by se dalo ušetřit 40 miliard.
Příliš sociálních pacientů
Na patnáct tisíc lůžek je obsazeno sociálními pacienty. Nemocnice přesto účtují za léčení pojišťovnám 800 korun - za sociální hospitalizaci by od ministerstva práce dostaly jen 300 korun. Systém tím podle odhadu VZP přichází ročně až o 40 miliard.
Z pojištění se hradí veškerá zdravotní péče
Neexistují žádná omezení a pojišťovny hradí všechno. Dnes například navrhují premiérovi, aby se omezily diagnózy, kdy pacientům platí lázně. Tím by se ušetřila část z 3,3 miliardy, kterou musely pojišťovny platit letos.
Využívat český systém mohou cizinci, kteří zde pracují
Neexistuje ochranná lhůta, která by stanovila, jak dlouho musí cizinec pracovat a platit pojištění, než může využívat systém. Zneužívání dosahuje podle pojišťoven částky v řádu stovek miliónů.
Občané z EU se častěji léČí v Česku než Češi v EU
Pojišťovny utratily loni za léčení cizinců 100 miliónů korun. Tyto peníze dostanou od cizích pojišťoven s půlroční splatností. Zájem o léčení podle sdělení pojišťoven roste.
Nový zákon přikazuje platit léčení žadatelů o azyl
Od letošního října stačí požádat o azyl a jít na libovolně nákladnou operaci. Nevadí, když žádost bude zamítnuta.