Sjednotit požadavky nevládních agrárních organizací z nových členských zemí EU si klade za cíl jejich kongres v Praze. Smyslem je odstranit v zemědělství dvourychlostní Evropu a znevýhodňování farmářů z nových zemí, uvedl na tiskové konferenci během kongresu prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Akci podle něj iniciovaly komory Visegrádské čtyřky a zastoupeno je osm zemí z deseti, jež k EU přistoupily předloni v květnu.


Závěrečná deklarace, jejíž konečné znění bude dopracováno během odpolední diskuse, bude podle Veleby pravděpodobně zahrnovat požadavek, aby zemědělské politika EU respektovala rozdílné agrární systémy v jednotlivých zemích. Například v Česku převládají velké zemědělské podniky, které postihne plánovaný strop dotací podle velikosti farem. To se komoře nelíbí.


Agrární organizace z nových zemí EU zřejmě budou chtít také odklad některých požadavků EU, pokud jde o způsob výroby šetrný k životnímu prostředí a ke zvířatům. Podle Veleby stálo farmáře nemalé investice již splnění dosavadních předpisů a na další zatím nemají dost peněz.


"Budeme asi požadovat také odložení nového systému výplaty přímých plateb na farmu v nových členských státech," řekl dále Veleba. V Česku, kde jsou zatím přímé platby vypláceny na hektar půdy, by tento systém, odpojující platby od produkce, měl začít fungovat v roce 2009.


Agrární komory zemí Visegrádské čtyřky již v minulosti uváděly, že nerovné podmínky, hlavně nižší přímé platby, vedou k problémům s konkurenceschopností zemědělství v těchto státech. V některých komoditách pak producenty vytlačují z trhu dovozy. Z vyjádření zástupců některých nových členských států vyplynulo, že necítí dostatečné zastoupení a hlas ani v evropské organizaci zemědělců COPA/COGECA.


České zemědělství za poslední dva roky vykázalo zisk, 8,9 respektive 7,6 miliardy korun, zatímco během pěti let před vstupem do EU bylo převážně ztrátové. Objem podpor do zemědělství po vstupu do unie roste a loni činil kolem 30 miliard, což je více než dvojnásobek úrovně před vstupem. Zemědělci ale poukazují na to, že zisk vykazují z velké části právě díky dotacím, na nichž jsou stále více závislí. Naopak výdělky z výroby klesají.