Vyplývá to z Thonatovy dřívější výpovědi, kterou dnes přečetl předseda senátu Krajského soudu v Táboře. Soud od úterý projednává případ údajně zmanipulovaných konkurzů, za které je obžalována devítičlenná skupina kolem ústeckého soudce Jiřího Berky.


Konkurz na Union banku s Pitrem podle záznamu policejního výslechu domluvili údajný organizátor podvodů Vladislav Větrovec a majitel nevěstinců v Rozvadově Igor Brdlík, kterého Thonat ve výpovědích označil za hlavu skupiny. Větrovec s Brdlíkem prý Thonata s Pitrem seznámili. "Říkali mi, že se tady vyskytne další konkurz, jedná se o Union banku, zadal si to pan Pitr, že to zafinancuje a že to bude spolupráce více lidí," uvedl Thonat při loňském výslechu, který dnes přečetl soudce. Konkurz údajně měl být určitou formou nátlaku na akcionáře Union banky, od kterých chtěl Pitr koupit akcie.


Policie začala Berkovu skupinu rozkrývat na jaře 2003 právě v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Banka předtím údajně změnila obchodní jméno a své sídlo přemístila z Ostravy do Mostu. K Union bance později přibylo i obvinění ze zmanipulování konkurzů řady dalších firem. Způsobená škoda ve všech případech dosahuje 290 milionů korun.


Thonat, jeden z obžalovaných a zároveň klíčový svědek celého případu, dnes využil svého práva nevypovídat. "Plně odkazuji na své rozsáhlé výpovědi, které jsem jako jediný z obžalovaných učinil v přípravném řízení," řekl Thonat. Soud proto četl Thonatovy výpovědi z přípravného řízení, na otázky soudce Jiřího Bernáta ale Thonat odpovídal. "On slibuje, že se ještě vyjádří," řekl novinářům Bernát.


Podle policie obžalovaní zmanipulovali konkurzy podniků, které se ocitly na hranici bankrotu. Vybrali si podnik v regionech, kde byl místně příslušný soudce Berka. Za pomoci dalších firem a lidí zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, na který pak Berka vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Dostávali se tak údajně k majetkům za stovky milionů korun, které pak pod cenou rozprodávali.


Pitr je spojován s ústeckým podnikem Setuza a jejím vlastníkem Český olej. Byl rovněž blízkým spolupracovníkem zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Letos byl pravomocně odsouzen k pětiletému vězení za daňové delikty z roku 1994. Jiří Paroubek před časem Pitra obvinil z rozpoutání aféry kolem privatizace Unipetrolu, v níž je z braní úplatku podezřelý bývalý šéf premiérova kabinetu Zdeněk Doležel (ČSSD).


Podivné dodnes zůstávají i okolnosti prosincového zatykače na Pitra, podle něhož za tímto krokem stály tajné služby. Pitr je také často zván na policii kvůli svým údajným kontaktům s uprchlým miliardářem Radovanem Krejčířem. Sám čelí ještě stíhání v souvislosti se Setuzou za údajnou třičtvrtěmiliardovou škodu.