Řekové zjistili, že jsou vlastně mnohem bohatší země, než si dosud mysleli. Řecký statistický úřad totiž nyní změnil metodiku, kterou počítá výkon své ekonomiky - hrubý domácí produkt. A podle této nové metodiky je řecký HDP o čtvrtinu vyšší než původní čísla.
Změny se týkají lepšího podchycení rychle rostoucího sektoru služeb. Řekové však do HDP začali počítat i část své černé ekonomiky, a to včetně prostituce a pašeráctví.
"Revidovaný hrubý domácí produkt bude zahrnovat i část peněz z nelegálních aktivit, jako jsou pašované cigarety a alkohol, prostituce nebo praní špinavých peněz," uvedl podle Reuters šéf řeckého statistického úřadu Manolis Kontopyrakis. "Pozitivní dopad této revize HDP bude zhruba 25 procent od roku 2001," upřesnil Kontopyrakis.
Výkon řecké ekonomiky činil podle agentury Reuters v roce 2005 zhruba 180 miliard eur. V letošním roce by měl dosáhnout úrovně 194 miliard, přičemž černá ekonomika vytváří dalších 40 až 60 miliard eur.
Řecko letos dosáhne růstu 3,7 procenta, uvádí v posledním pololetním výhledu Mezinárodní měnový fond. Podle jeho propočtů řecký HDP za posledních deset let rostl přibližně o čtyři procenta ročně, tedy dvakrát rychleji než celá eurozóna.

Řecká "ochrana" eura

Zlepšená čísla mají Řecku výrazně pomoci v jeho úsilí vyrovnat se s pravidly Paktu stability, který má chránit společnou evropskou měnu před otřesy.
Tato pravidla požadují, aby byl rozpočtový deficit členské země nižší než tři procenta jejího HDP. Řecko mělo vloni tento deficit ve výši 4,5 procenta a hrozí mu ze strany Evropské unie sankce, pokud tento rozpočet výrazně nestáhne. Letos se proto Řecko zavázalo dosáhnout deficitu ve výši 2,6 procenta a v příštím roce dokonce 2,3 procenta HDP.
Pokud by se ovšem bral nově spočítaný HDP, měli by Řekové po problémech, protože by se dostali letos na 2,1 procenta, respektive na 1,9 procenta v roce příštím.

Lepší pohled na dluhy

Řecko je také jedním z největších hříšníků v Evropě co se týče celkového veřejného dluhu.
Ten dosáhl v roce 2005 výše 107,9 procenta HDP a letos by měl klesnout na 104,8 procenta. S nově spočítaným výkonem ekonomiky by mělo Řecko opět mnohem snadnější situaci. "Veřejný dluh by se v roce 2006 snížil na 89 až 90 procent HDP," uvedl Kontopyrakis.
Řecko samozřejmě tvrdí, že jeho nová metodika nemá s plněním limitů Paktu stability co do činění. A že přesto, že čísla budou příznivější, chce pokračovat v úsporných opatřeních.
"Návrh rozpočtu na příští rok budeme dělat ještě podle starých čísel. I když nepředpokládáme, že by výsledek naší revize měl být kýmkoliv zpochybněn," uvedl podle agentury Bloomberg řecký ministr hospodářství Georgie Alogoskoufis.
Řekové navíc uvádějí, že nárůst HDP je tak výrazný, protože se v Řecku nedělala jeho revize od roku 1993. Brusel přitom po svých členech požaduje, aby se revize prováděla každých pět let.

Brusel: Vše prověříme

Evropské unii se samozřejmě "čachry" Řeků s čísly nelíbí. I když ve svých vyjádřeních je Brusel zatím opatrný. "Je důležité vědět, že členské země revidují svá čísla pravidelně. Tohle je ale opravdu výrazný nárůst a je třeba to prověřit," uvedla mluvčí evropské komisařky pro ekonomiku a monetární otázky Amelia Torresová. Bruselu, jenž prozkoumá i legálnost nové metodiky, se navíc nelíbí ani to, že Řecko svou revizi s Evropskou komisí nekonzultovalo a výsledky rovnou oznámilo.
Skeptičtí jsou zatím i analytici. "K revizi nedošlo v ideální chvíli. Bylo by bývalo asi rozumnější, počkat s tím na příští rok. A zveřejnit tato čísla až poté, co Řecko prokáže, že své závazky vzhledem k Paktu stability dokáže vyřešit bez účetních triků," uvedl ekonom Deutsche Bank Theodor Schonebeck.
I když se nakonec prokáže, že je vše v pořádku, může mít nahoru přepočítaný HDP pro Řecko jeden nepříjemný dopad. S tím, jak náhle tato země "zbohatla", bude muset více přispívat do rozpočtu Evropské unie a může ztratit přístup až ke 470 miliónům eur ročně z rozvojových fondů.