Jediným důvodem pro odvolání šéfa Inspekce ministra vnitra Miroslava Borníka, jeho dvou náměstků a dalších tří vysokých důstojníků byla podle ministra Ivana Langra (ODS) strukturální změna v inspekci a její špatná práce. Langer to dnes řekl poslancům sněmovního výboru pro bezpečnost.

Podle opozice ale Langer odvoláním vedení inspekce porušil principy právního řádu, neboť je sám v konfliktu zájmů. Podle nich je totiž důvodem změn v inspekci kauza s údajnými odposlechy politiků a novinářů. Odposlechy byly nasazeny v rámci vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy. Vyšetřování vedla právě inspekce a mezi podezřelými z úniku je i Langer.

Ministr ale tvrdí, že inspekce pracovala špatně, některé její útvary si dělaly, co chtěly, její výkonnost klesala a pouze "honila čárky". Odmítá, že by důvodem personálních změn byla snaha ovlivnit vyšetřování kauzy. Poslance ale o své verzi nepřesvědčil. Výbor nakonec přijal usnesení, že Langerovy personální kroky nemají charakter systémových změn a že by se ministr měl napříště kvůli možnému střetu zájmů vyhnout rozhodnutím, která mohou ovlivnit vyšetřování úniku informací z Kubiceho zprávy.

Langer také uvedl, že na špatném stavu inspekce se nejvíce podepsala poslední reorganizace útvaru přijatá ještě jeho předchůdcem Bublanem. "Myslím, že inspekce potřebovala systémové a personální změny, které ještě možná budou pokračovat," řekl novinářům Pavel Severa (KDU-ČSL).

Naopak s Langerovým vysvětlením se nespokojil předseda výboru, bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). "Vidím stejný postup jako u zpravodajských služeb, kdy se nejdříve dělají personální změny a potom se to odůvodňuje systémově," řekl Bublan.

Vláda totiž nedávno také odvolala šéfa civilní rozvědky Karla Randáka, který formálně spadal pod ministerstvo vnitra. Svůj krok následně vysvětlila chystaným sloučením služeb.

Bývalý ministr také řekl, že podle jeho informací odvolaní lidé z inspekce dostali na vybranou. Buď přijmou odvolání, nebo budou postaveni mimo službu. Poslanci se ale zajímali i o postup inspekce při nakládání se spisem týkajícím se vyšetřování úniku ze zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho.

Státní zástupce Michal Zachystal totiž nedávno uvedl, že se ke spisu nemohl v jednu chvíli dostat. Právě on má na starosti celou kauzu a ve spolupráci s inspekcí zjišťuje možnou trestní odpovědnost lidí, jejichž přičiněním se utajovaný dokument ÚOOZ dostal do médií. Nyní prý ale vyšetřování případu pokračuje.

Langer vysvětlil, že spis nechal na jistou dobu zapečetit, aby s ním nemohl nikdo manipulovat.Bublan ale řekl, že zadržování spisu bylo porušováním práv státních zástupců a podle Zachystalovy nadřízené prý byly pořízeny i kopie spisu.

Poslancům se také představil nový ředitel Inspekce ministra vnitra Zdeněk Pelc, který uvedl, že chtějí s ministrem v inspekci provést radikální změny. Plánují například zavést elektronický spis, který by zabránil manipulaci s dokumenty a jejich vynášení. Inspekce by také již neměla být podřízena přímo ministrovi.

Na zasedání branného výboru měl původně vystoupit také bývalý ředitel rozvědky Randák, který v minulých dnech v médiích kritizoval opatření vlády vyhlášená v souvislosti s hrozbou teroristického útoku. Poslanci ale chtěli, aby jednání byl přítomen i současný ředitel rozvědky Jiří Lang, a jednání proto odložili na 24. října.