Nejen film, ale také současná hudební tvorba může mít dokumentární charakter. "V roce 2004 jsem na Rádiu 1 slyšel rozhovor s pamětnicí holocaustu a bylo mi líto, že by se její slova nedostala k širšímu publiku. Tak nás napadlo některé části jejího vyprávění napasovat na moderní zvuk, vytvořit z toho hudební koláž," říká o vzniku skladby Nedovedu pochopit člen skupiny The Tchendos Daniel Walter. "Písnička" se následně několik týdnů držela v hitparádě Rádia 1. Včera tvůrci představili její nový videoklip využívající archívní záběry z koncentračních táborů a videosekvence ze současných akcí neonacistů a nacionalistů.

Vznik klipu o holocaustu (šoa) podnítila Nadace Židovského muzea v Praze, která rozpoznala výchovný potenciál projektu. Videoklip Nedovedu pochopit má sílu syrového svědectví a současně mladý, energický styl téměř klubové kultury, která se líbí dospívajícím. Právě jim je klip určen.

klip_SOA.jpgPozadí záběrů klipu je graficky zakryto barevnou plochou, takže z obrazu vystupuje jediná postava.

"Kdyby bylo možné pustit to před přednáškou, bylo by to pro mne mnohem snazší," říká Pavel Werner, který přežil holocaust a který o své zkušenosti pravidelně beseduje na školách.

Videoklip střídá záběry zbídačených obyvatel koncentračních táborů a mrtvých těl pohřbívaných do masových hrobů s filmovými úryvky z neonacistických koncertů a demonstrací. Záběry sjednocuje grafická stylizace, pozadí výjevů bývá zakryto barevnou plochou, takže z obrazu zřetelně vystupuje často jediná postava - rozzuřený neonacista či zmučený Žid.

Emotivně vypjatý obraz paradoxně zklidňuje vyrovnaný, ale naléhavý hlas pamětnice, která se zamýšlí nad tím, co vede mladé lidi k tomu, že se hlásí k ideálům nacismu: "Copak nechápou, že by na ně taky přišla řada, kdyby Hitler zvítězil? Jestli si myslí, že by je přijali mezi nordickou rasu, to se mýlí."

Autoři se budou snažit prosadit videoklip i jinak než jen jako výukovou pomůcku do škol. "Věříme, že o něj bude stát Česká televize, také hudební kanál Óčko či další televize," říká Walter, kterého mrzí, že Národní filmový archív, jenž poskytl historické záběry, nepovolil šíření klipu po internetu. "Obáváme se zneužití," říká Vanda Jarošová z Národního filmového archívu.