Emise skleníkových plynů, které jsou produktem lidské činnosti, způsobí na více než 1000 let vážné klimatické změny. Ty budou provázené oteplováním a zvýšením mořských hladin. Na závěr týdenního jednání v Paříži na to upozornili odborníci Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC).


Ze závěrečné zprávy IPCC vyplývá, že dopad lidské činnosti na klimatické změny je jistý z 90 procent. Poslední prognóza odborníků hovořila o 66procentním možném vlivu lidské činnosti na změny klimatu.


Experti z celého světa, kteří se sešli na pařížské konferenci, odhadují, že teplota se na Zemi do konce století zvýší o 1,8 až 4, možná až o 6,4 stupně Celsia.


Podle odborníků se také ve světě dají častěji očekávat velké teplotní výkyvy nebo různé bouře. Dále varovali, že budoucí tropické bouře, tajfuny a hurikány by mohly být provázeny silnějšími vichry a lijáky.


Klimatologové více či méně věří, že jejich závěrečná zpráva přiměje jednotlivé státy ke změně ekologické politiky. "Nemyslím si, že tyto závěry pomohou státům vyvinout "čistější" politiku. Toto je zdrcující důkaz toho, že naše činy nesou odpovědnost za klimatické změny. Zatímco přibývá důkazů, ztrácíme skeptiky, kteří o těchto spojitostech kdy pochybovali," uvedl indický klimatolog Shruti Shukla.


S ostřejším vyjádřením vystoupil například indonéský ministr Rahmat Witoelar: "Měli bychom neprodleně snížit emise CO2, zamezit znečišťování měst a podpořit používání bio-paliv. Neměly by jezdit "stoleté" autobusy a továrny by měly dbát na dodržování stanov emisí. Budeme žalovat ty, kteří budou narušovat tuto politiku." Zároveň dodal, že nikdy nemělo dojít ke kácení deštného pralesa.


"Toto je jasná zpráva vládám, že možností zamezit klimatickým změnám je stále méně. Jestliže poslední zpráva IPCC byla "budíčkem", tato je "vřeštící sirénou", uvedla Stephanie Tunmore z organizace Greenpeace.


Na zprávu IPCC reagoval také francouzský prezident Jacques Chirac, který navrhl vytvoření Organizace Spojených národů pro životní prostředí. Ta by podle něj měla řídit světové úsilí o zvládání ekologických problémů. Chirac se nechal slyšet, že s řešením životního prostředí už nelze otálet a je zapotřebí „revoluce myslí“, aby se člověk přestal považovat za „majitele přírody“ a začal se k ní chovat rozumně.