Jaký příkon bude mít radar?

Protože bydlím v Dobřívě, sleduji se zájmem (a nyní i se strachem) plánovanou stavbu "neškodného a mírumilovného" amerického radaru. Ve vládních a armádních prohlášeních totiž postrádám naprosto zásadní informaci: jaký bude mít plánovaný radar výkon?

Z toho se totiž dá odhadnout, zda bude možné brdský gadolliniový radar vůbec napájet ze současné elektrické sítě. Tento radar bude zřejmě potřebovat vlastní zdroj energie a tím je bezpochyby jaderný reaktor! Proto jsou Brdy na Kolvíně naprosto ideálním řešením. Brdský vojenský prostor totiž skrývá naprosto unikátní podzemní prostory, kde schováte cokoliv, aniž by si toho kdokoliv všiml, a vodu na chlazení reaktoru můžete brát z Padrťských rybníků. Proč je na všech snímcích již existujících radarů vždy toto zařízení umístěno na ostrově, či přímo v moři na ropné plošině? Asi to má nějaký důvod.

Zajímavá je také reakce sociální demokracie, která najednou radar odmítá, přičemž za jejího vládnutí někdy před rokem měli v oblasti Kolvína lesní firmy zákaz vstupu do lesa na 2 týdny, jelikož tam probíhaly již půdní sondy až do hloubky 300 m. Brdy jsou asi opravdu ideálním místem na skrytí čehokoli tajného, ale to nic nemění na tom, že obyvatelé přilehlých vesnic by měli o všech rizicích vědět.

Jsem zvědav, zda na můj dopis bude někdo z kompetentních osob reagovat. Kompetentní osobou nemyslím ovšem politika, ale jedině fyzika či vojáka.


Milan Kozlík ml., zastupitel obce Dobřív, člen ODS


Ředitel Toms se nebál

Reaguji na tvrzení pana Františka Nevařila, který v dopise Nesmysly kolem prognostiků (HN 22. února) uvádí, že se ředitel Miroslav Toms zalekl odpovědnosti a prosadil zřízení speciálního Prognostického ústavu tehdejší Československé akademie věd. V inkriminované době jsem v Ekonomickém ústavu ČSAV pracovala a připravovala jsem disertaci právě pod vedením Ing. Miroslava Tomse, DrSc. Cítím proto osobní i odbornou povinnost se jej zastat.

Dnes již zesnulý ing. Toms naopak cítil velkou zodpovědnost za "základní výzkum v oblasti ekonomické teorie". Právě to totiž bylo náplní činnosti EÚ ČSAV, a nikoli příprava podkladů pro exekutivu. Vedení EÚ ČSAV proto odmítlo nátlak na omezení akademické svobody, které by z takových úkolů vyplývalo, a podařilo se mu zvrátit úmysl zahltit jej praktickými zakázkami.


Karla Trdlicová, vědecký pracovník Institutu pro kriminologii


Velký úlet skokana Ploce

Česká veřejnost je mimořádně ostražitá vůči rentám, apanážím a výsluhám pro bývalé exponenty. V této atmosféře je návrh bývalého letce na lyžích Pavla Ploce (dnes poslance za ČSSD), poměrně velkým "úletem".

Proč není rozumné vyplácet apanáž olympijským medailistům? Jan Macháček v textu "Komu patří dvacet tisíc?" (HN, 2. února) správně zmiňuje nesmyslnost návrhu ve srovnání s kompenzacemi za nespravedlnosti spáchané komunistickým režimem.

Existují ale i další důvody proti. Jednak jsou dnešní olympijští medailisté výrazně bohatší než průměr populace, jednak by šlo dokonce o dvojí dotaci. Příspěvek k důchodu by byl ekvivalentem vyšší odměny za olympijskou medaili. Pokud je toto cílem, nechť je řečen explicitně a podroben veřejné diskusi. Příspěvek je vysoce nespravedlivý i ve vztahu k jiným než olympijským sportům.

Starat se o úspěšné a zasloužilé členy by měl vždy především dotyčný svaz. Nedokáže-li to, jde o jeho nedostatek, nikoli chybu společnosti.


Martin Gregor, Institut ekonomických studií FSV UK Praha


Proč nemá ministr čas

Článek Sněmovním rekordmanem v absencích je ministr Julínek (HN 22. února) se zabývá jenom jednou půlkou pravdy, rád bych upozornil na tu druhou.

Pokud si myslíme, že jednání zdravotního výboru sněmovny by mělo být divadelním pódiem pro mediální show jeho předsedy, či jenom další variantou televizních diskusí politiků, tak směle a nekompromisně požadujme několikahodinovou účast ministra. Ať tam sedí a užije si provokací a sebeprezentace poslance Davida Ratha!

Pokud však chceme, aby výbor projednával technické a odborné záležitosti racionálně, podle předem schváleného jasně vymezeného a dodržovaného programu, pak si položme otázku, zda by náhodou například na jeho posledním zasedání ministr jenom neztrácel čas...


Tomáš Cikrt, tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví




Redakce uveřejňuje v rubrice Dopisy odpovědi na články a dopisy čtenářů, které vyjadřují jejich názory. Vyhrazuje si právo příspěvky krátit a redakčně upravit. Anonymy nezveřejňuje. V rubrice Chyby a vysvětlení napravuje pochybení a odpovídá na dotazy k obsahu i jazyku HN.

Kontaktní adresy:
telefon: 233 073 041
e-mail: dopisy.hn@economia.cz
pošta: HN, oddělení dopisů, Dobrovského 25, 170 55 Praha 7