Na některé události slova nestačí. Šok, neschopnost pochopit, strach, tíseň... Američané marně hledají výrazy pro pondělní tragédii na univerzitě ve Virginii.

Dvaatřicet nesmyslně zavražděných lidí. A jejich popravčí, který si sám vzal život.

Nejkrvavější případ historie


"To je hrozné, hrozné, hrozné...," vrtí teď ale hlavou pokladní u benzinové pumpy ve Washingtonu. Sama ještě nemá děti, ale je jí smutno, když pomyslí na rodiče studentů, kteří byli v pondělí zastřeleni.

Pro CNN je to "Zabíjení na univerzitě", pro stanici Fox News "Masakr v kampusu". Novinové titulky deníků včera zdůrazňovaly, že jde o nejkrvavější případ americké historie. "Co bude dál? Co mám dělat, až můj jedenáctiletý syn půjde na univerzitu? Už teď se o něj ve škole bojím," ptá se posluchačka v pořadu jedné z rozhlasových stanic ve Washingtonu.

Ještě v pondělí ráno byly "nejděsivější" zprávou informace o větrné bouři a přívalech deště na východním pobřeží. Údaje o počtu domácností, které zůstaly bez proudů, se zdály být tak dramatické. A spekulace, zda si ministr spravedlnosti Alberto Gonzales zachrání při slyšení v Kongresu svoji kůži.

To vše ale bylo najednou malicherné. V televizi zazněla střelba, kterou jeden ze studentů zachytil během řádění prý zcela chladnokrevně vypadajícího a systematicky vraždícího střelce na univerzitě.

Včera už policie znala jeho totožnost. Je jím třiadvacetiletý student angličtiny původem z Jižní Koreje. Zpravodajské televize přenášely tiskovou konferenci ze sídla univerzity, z města Blacksburg na západním okraji Virginie. Místo včera navštívil i americký prezident.

Bez vysvětlení


Vrah byl vybaven dvěma zbraněmi, jedna z nich byla podle balistiků použita na obou místech, kde se střílelo. Kriminalistická mozaika do sebe začíná zapadat. Všichni ale tuší, že na ty nejzásadnější otázky bude Amerika opět těžko hledat odpovědi. Proč? A kdy příště?

"Na univerzitách se blíží zkoušky. Studenti jsou ve stresu. I to mohlo hrát roli," snaží se najít důvody profesorka na Americké univerzitě ve Washingtonu. Pak ale sama dodá, že i kdyby to byl stres nebo, jak zatím říkají informace v tomto případě, nešťastná láska, tak to ve skutečnosti žádné vysvětlení není.

Ve vysílání CNN se střídá jeden expert za druhým. Psycholog upozorňuje, že s dětmi je potřeba o těchto věcech mluvit. Odborník na zbraně vysvětluje, jak funguje typ pistole, kterou měl vrah. Ale měl ji vůbec mít?

Volání po kontrole zbraní


"Osm let po Columbine," zněl včera titulek komentáře listu New York Times. Tehdy na střední škole v Coloradu zabili dva studenti třináct lidí. Před dvěma roky to bylo devět obětí, které v Minnesotě zastřelil tamní středoškolák. Před půl rokem tři dívky v Pennsylvánii. Jejich vrah přišel do základní školy, postavil je před tabuli a jednoduše začal popravovat.

"Měli bychom mít přísnější kontrolu zbraní. Třeba jako zavedla Kanada," tvrdí v rozhlasové diskusi rozhořčený posluchač a vyjmenovává ještě další případy střílení na amerických školách. Následující volající ale míní, že ve svobodné a otevřené společnosti, nelze zavádět plošná omezení jenom proto, že občas těchto hodnot někdo zneužije. A další posluchač to vidí ještě jinak: "Druhý dodatek ústavy, kterým nám Američanům zaručuje právo na držení zbraně, by měl být důsledně dodržován a ne oslabován. Pokud by totiž studenti mohli mít u sebe zbraň, možná by byli s tím šílencem byli rychle hotovi." Zjevně narážel na to, že ve Virginii, podobně jako ve většině států unie, nesmějí studenti nosit zbraně v areálu školy.

"Je to naše 11. září," říká v televizi dívka a rozpláče se. Z pondělí na včerejšek drželi za své spolužáky vigilii, jen prudký vítr jim nedovolil, aby zapálili svíčky.

Upomínka na terorismus ovšem vede k dalším otázkám. Na okraji kampusu ve Virginii se střílelo už minulý srpen. Uprchlý vězeň tehdy zabil dva policisty, než byl sám zastřelen, V uplynulých týdnech navíc vedení univerzity dostalo celkem tři anonymní varování před bombovým útokem. Udělala univerzita dost pro bezpečnost svých studentů? Nepodcenila něco?

"Na to vše teď budeme hledat odpovědi," říká v CNN studentka, redaktorka univerzitních novin. Je rozrušená, nazlobená.

Došlo k pochybení?


Mezi prvním střílením, při kterém zahynuli dva lidé, a vražděním, které mělo za následek všechny další oběti, uplynuly v pondělí dopoledne celé dvě hodiny.

Policie a vedení univerzity po celou dobu o prvním incidentu mlčely. Nechaly studenty odejít z kolejí na přednášky do budov univerzit. V jedné z nich vrah ve čtyřech učebnách a na schodek pak zabil třicet lidí.

"Je to velký rozlehlý kampus. Pohybuje se tady okolo 26 tisíc lidí. To se nedá uhlídat," bránil v televizi jeden ze studentů univerzitu. Její vedení argumentuje podobně. První incident prý vypadal jako izolovaný případ domácího násilí, a za takové situace nebylo nutné okamžitě zrušit výuku. Podle univerzity by navíc studenti byli ve stejném nebezpečí, i pokud by místo v učebnách zůstali na kolejích.

"To je ironické, nebo ne? Vlastně tím říkají, že studenti nejsou nikdy v bezpečí. Jako by řekli chodit na univerzitu je v USA riziko," komentuje to hořce profesorka Americké univerzity ve Washingtonu.

Na jednu stranu se zdá být střílení ve čtyři sta kilometrů vzdáleném městě docela daleko jejich každodenních starostí. "Je to ale zvláštní pocit, protože náš syn si původně chtěl vybrat právě tuhle univerzitu, než se rozmyslel a šel na jiný obor," říká profesorka a možná si představuje peklo, které včera prožívali ti, kdo čekali na oficiální potvrzení totožnosti svých nejbližších. Obětí dosud nejhoršího školního střílení ve Spojených státech.

Několik univerzit ve Spojených státech včera bylo evakuováno. Důvodem byly hrozby bombovými útoky, které úřady obdržely od anonymních zdrojů, informovala agentura AP. Evakuovány byly školy v Texasu, Oklahomě a Tennessee.