Baltské letovisko Heiligendamm se změnilo v nepřístupnou pevnost. Důvod? Summit G8 a přítomnost amerického prezidenta George Bushe. Policie říká: Jsme připraveni na vše.

Od včerejška už úřady kontrolují v širším okolí všechny přístupové cesty, na kterých jsou mimo jiné vidět kromě obvyklých policejních vozů i obrněné transportéry. Třináctikilometrový plot kolem přímořského Heiligendammu se uzavřel už minulý týden a do tohoto prostoru může po příslušných kontrolách vjet vybraný okruh lidí jenom na povolení.

Ústavní soud včera potvrdil přísná pravidla, jimiž nižší soudy omezily některé včerejší demonstrace. U vojenského letiště u Rostocku, kam americký prezident přiletěl, se mohli protestující shromáždit jen na autobusové zastávce asi 500 metrů od vzdušného přístavu. Také protestní hlídka, která se chtěla přiblížit k ochrannému plotu obepínajícímu Heiligendamm, tak může učinit, ale jen v počtu 15 osob, které se den předtím nahlásily u policie.

Celou oblast summitu hlídá 16 000 policistů. Od moře střeží Heiligendamm i vojenské námořnictvo. První velká demonstrace proti summitu skončila v Rostocku těžkými srážkami policie s militantními anarchisty, mezi nimž byla i řada cizinců. Další protesty se ale chystají; nevylučují se ani blokády příjezdových cest z letiště, které je vzdáleno několik desítek kilometrů od Heiligendammu. "Když zjistíme překážky, budeme okamžitě reagovat," varoval policejní mluvčí Axel Falkenberg.

Velkou bouři vyvolávají diskuse o případném použití gumových projektilů vůči násilnickým demonstrantům, což žádají mimo jiné policejní odbory. "Taková debata je naprostá hloupost," říká mluvčí policejního výsadku pro summit G8 Axel Falkenberg. V Německu se o tom dosud vážně neuvažovalo a chybějí k tomu i příslušné předpisy.

Policie si včera stěžovala, že v sobotu i v pondělí při jiných menších střetech radikálové použili chemické spreje s dosud neznámou látkou. Úřady to považují za nový postup militantní scény vůči policii

. (čtk)