Policie loni odhalila jen sto úplatkářů


V Česku se nedaří potírat nebezpečný druh korupce, který zemi trápí nejvíce - uplácení při velkých veřejných soutěžích. A i když má policie o uplácení vážné podezření, často nedokáže shromáždit dost důkazů, aby soud mohl vynést trest. Hovoří o tom analýza o stavu korupce, kterou včera projednala vláda. Právě kabinet Mirka Topolánka slibuje, že připravuje balík protikorupčních zákonů, po němž už Češi o své zemi nebudou v průzkumech hovořit jako o nejzkorumpovanější v Evropě.

Jen polovina dostala trest


Například před dvěma lety státní zástupci obžalovali z přijímání úplatku 91 lidí, ale odsouzeno jich bylo jen 24. Nebo jiný příklad: loni naopak dalo podle policie úplatek asi 100 lidí a trestu se dočkala jen polovina. A za poslední dva roky, na něž se studie ministerstva zaměřila, navíc policie nedotáhla žádnou opravdu velkou korupční kuzu týkající se veřejných zakázek.

"Drobné úřední korupce mírně ubývá, ale opravdu zásadní propojení politiky a byznysu neumíme odhalit," potvrzuje David Ondráčka z organizace Transparency International. Podle jejích výzkumů je jen třetina tendrů v Česku tak průhledná, že lze vyloučit ovlivňování. Kvůli tomu stát ročně přijde o 30 miliard korun. Zakázek se přitom netýká ani jedna z největších úspěšných kauz, na něž analýza upozorňuje. Většinou jde o uplácení nepříliš významných úředníků.

Opatření do konce roku


Policisté oponují: je stále těžší korupci na nejvyšších místech odhalit. "Poskytování a přijímání úplatků v hotových penězích je na ústupu, běžnými se stávají formy korupčního jednání, jako jsou klientelismus a protislužby," stojí v analýze.

Přestože se podle nejnovějších čísel počet lidí stíhaných pro korupci snižuje, průzkumy ukazují, že Češi vidí korupci častěji než policejní statistici: každý pátý se podle studie Gallupova institutu setkal s uplácením.

Většinu protikorupčních novinek mají ministři předložit vládě ještě letos. Až na 12 let vězení se mají zvýšit tresty, stejně tak vznikne "černá listina" firem, které v minulosti uplácely, a už se tedy nebudou moci ucházet o zakázky. Naopak zvláštní soud pro korupci, který se osvědčil na Slovensku, vláda nechystá. Na soudech však vzniknou zvláštní senáty. Návrhy nepočítají ani s agenty provokatéry, kteří by úředníky zkoušeli uplatit. Policie však bude do organizovaných gangů nasazovat své lidi.

Další opatření mohou vzejít z auditů na ministerstvech: úředníci při nich sami zkoumají, kde je u nich riziko korupce.