Pozice občanských demokratů a některých lidovců před vyjednáváním o definitivní podobě vládní reformy veřejných financí jsou i nadále těžko slučitelné. Jeden z nejhlasitějších koaličních kritiků vládního plánu poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) prohlásil, že reformu nepodpoří pokud ODS bude trvat na razantnějším snížení daní a navrhované podobě poplatků ve zdravotnictví.

"Je to nereálné a oni to snad i ví. Možná ale chtěli nějak vyjít vstříc poslanci (Vlastimilu) Tlustému, aby to bylo nějak ve hře," řekl Hovorka k návrhům ODS na výraznější snížení daní, než s jakým počítá vládní návrh reformy. Česká republika si podle něj nemůže v nejbližší době dovolit snížit daně podnikům pod 22 procent. Příliš tvrdá je podle něj proto již vládní předloha, která je chce snížit na 20 procent v roce 2009 a na 19 procent v roce 2010. Hovorka proto uvažuje o tom, že podá pozměňovací návrh, který naopak snižovaní firemních daní zmírní.

Vládnímu návrhu vyčetl, že není solidární, i když se tak tváří. Na jedné straně prý nahrává bohatším lidem tím, že snižuje daně, zavádí maximální stropy pro odvody zdravotního pojištění a zvyšuje sazby pro odpis osobních automobilů, na druhé straně přichází s poplatky ve zdravotnictví, které postihnou chudší. Hovorka ve shodě s poslaneckým klubem KDU-ČSL požaduje, aby poplatky u lékaře neplatily děti do 15 let. Nad rámec stanoviska klubu, ale zpochybňuje i poplatky za recept a poplatky u lékaře obecně. "To je pro mě taková zásadní věc, že si myslím, že to nemohu podpořit v této podobě, pokud neprojde ten pozměňovací návrh, který chci navrhnout," řekl Hovorka ČTK.

K návrhům ODS mají zásadní výhrady i další lidovci. Jan Kasal již dříve uvedl, že pokud bude ODS naléhat na rychlý pokles daní podnikům a výrazné zdražení potravin vyvolané vyšší DPH, navrhne u daně z příjmů občanů čtyři sazby a vyšší progresi. Naznačil také, že východiskem z koaličních sporů o daňovou část reformy by bylo úplně ji z reformního balíku vyjmout. To ale vedení ODS odmítá.

ODS rovněž není jednotná

Jednotný názor na podobu daňové reformy zatím není ani uvnitř ODS. Hlavní oponent vládních představ Vlastimil Tlustý požaduje, aby se daně firmám i zaměstnancům snížily už od příštího roku na 19 procent. Daňový tým ODS ale podle tisku dospěl k závěru, že rychlé snížení daní není možné a připravil proto mírnější variantu. Firemní daně by se podle ní postupně snížily v letech 2008 a 2010 na 21 a 19 procent a daně občanů na 13,5 a 12,5 procenta.

Podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře ale zřejmě bude obtížné v koalici vyjednat jakékoliv změny v daňové části reformy. "Jestli vidím nějakou šanci, tak v té dvoukrokové variantě je určitě větší. Jestli ta má ale vůbec šanci, to neumím odhadnout," zapochyboval Tluchoř.

Schůze sněmovny, na které se má o reformě rozhodnout, začne 14. srpna. Klíčová koaliční jednání o definitivní podobě vládního návrhu se zřejmě odehrají teprve těsně před začátkem schůze a během jednání.