Ministerstvo financí se hodlá pustit do zápasu s nejistým výsledkem: dlouho očekávaný loterijní zákon má zcela zakázat sázení přes internet.

"Provozování hry prostřednictvím veřejných serverů umožňujících dálkový přístup neomezenému okruhu osob je zakázáno," stojí doslova v návrhu zákona, který se HN podařilo získat.

Ministerstvo financí považuje sázení po síti už nyní za nelegální, stávající zákony na něj však nepamatují, a své služby na českých webových stránkách tak nabízí hned několik mezinárodních sázkových kanceláří. Čeští hráči přitom jen loni přes internet prosázeli až čtyři miliardy korun.

Boj s internetem...


"Je to krok zpátky. A navíc: boj s větrnými mlýny," míní Jindřich Rajchl, právní zástupce zahraniční sázkové kanceláře bwin, jejíž logo se objevuje na dresech českých sportovců, na stadionech i při sportovních přenosech.

Jenže: návrh z dílny ministerského dozoru nad hazardem pamatuje i na návod, jak zákaz prosadit v praxi a zvítězit tak nad "větrnými mlýny" internetu.

Ministerstvo si totiž uvědomuje, že nemůže zabránit zahraničním firmám, aby na internetu provozovaly stránky v češtině. Může ale dohlédnout na finanční transakce. Sázení přes internet, zjednodušeně řečeno, bude blokovat v bankách. "Banky a pobočky zahraničních bank nesmějí provést příkaz sázejícího k úhradě jeho vkladu do hry. Převádějící instituce rovněž nesmějí zajišťovat výplaty výher z nepovolených her," píše se v návrhu zákona. Kromě toho norma stanoví, že nezákonná je i reklama na internetové sázky. Podobnou cestou se vydaly například Spojené státy, mnohé evropské země však internetové sázení povolily. Například Velká Británie zcela legalizovala hazard na síti, protože podle tamních úřadů je jeho regulace prakticky nevynutitelná. I proto je reakce českých velkých loterijních společností zdrženlivá.

"S takovým ustanovením bychom se pravděpodobně dokázali smířit pouze v případě, že by stát zajistil jeho naprosté dodržování," reagoval mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. "My prosazujeme vytvoření rovných podmínek pro všechny provozovatele internetového sázení. Řešení vidíme v postihu nelegálního působení zahraničních sázkových společností," uvedla zase Luisa Daňhelová, ředitelka holdingu Synot.

...a boj s lobbisty


Zástupce internetové kanceláře bwin Jindřich Rajchl nicméně zůstává klidný. "Takových návrhů jsme už viděli," říká s odkazem na osud dřívějších legislativních pokusů o zpřísnění pravidel pro hazard. Kvůli silnému lobbingu loterijní branže ani jeden z nich parlament neschválil. Rajchl navíc sází na to, že pokud by zákon přece jen začal platit, stát prohraje u mezinárodních soudů. "Jde totiž o skryté zvýhodňování tuzemských společností," říká.

Ministerští úředníci ale trvají na svém. "Když zpřístupníte sázení po síti, bude dostupné v každém dětském pokojíčku," řekl Lidovým novinám šéf státního dozoru nad hazardem Petr Vrzáň. V návrhu zákona jsou vypočítány i další důvody, proč je nutné sázení na internetu zakázat. "Provozování her prostřednictvím internetu vnáší do této oblasti podnikání anonymitu. Ztěžuje nebo zcela znemožňuje důslednou kontrolu finančních toků a tím i kontrolu zákazu praní špinavých peněz," stojí v dokumentu, který do konce roku předloží ministerstvo financí vládě. Pokud normu schválí zákonodárci, začne platit od začátku roku 2009.