Ke smlouvě o stipendiu v zahraničí v rámci studentského programu Erasmus dostal medik Štěpán Sulek i jeden nevítaný dárek. Na rektorátu Univerzity Karlovy (UK) se musel "upsat" Komerční bance.

Všichni studenti, kteří vyjíždějí na Erasmus, si totiž coby "studijní povinnost" musí otevřít eurový účet u Komerční banky. Jedině tam jim totiž škola přepošle přidělené peníze ze stipendijního programu. Za rok tak jen naše největší univerzita "uloví" bance asi patnáct set perspektivních klientů.

Z rektorátu na pobočku


Medik Sulek se ale bránil. "Argumentoval jsem tím, že mám eurový účet u jiné banky, tak proč bych si měl zakládat nový," popisuje Sulek. Ale nepochodil. Nedobrovolně se tak ocitl na pobočce KB, kde výměnou za svá osobní data získal účet.

Za otevření účtu studenti nic neplatí. Tím také univerzita svůj postup hájí. "Komerční banka byla vybrána poté, co jsme vyhodnotili aktuální možnosti jednotlivých bank. Tím, že odpadla nutnost převodu měn, ušetří UK milion a půl korun ročně," odpověděl HN e-mailem tiskový mluvčí UK Václav Hájek. Škola má totiž u Komerční banky veden i svůj účet. Argument "nejlepší nabídky" účtu pro studenty ale poněkud kulhá. Součástí eurového účtu KB totiž není internetové bankovnictví. A to v praxi znamená, že student, který pobývá v cizině, nemá nad účtem žádnou kontrolu. Zůstatek si na displeji zahraničního bankomatu nepřečte a hlavně - nemůže provádět bezhotovostní převody. Banka má pro studenty řešení - studentské konto Gaudeamus, které už on-line přístup k penězům nabízí. "Student si navíc může z tohoto účtu peníze zdarma vybrat a vložit na svůj účet," odmítá nespokojenost studentů Hájek. Jenže studentům se ale nelíbí už to, jak je univerzita bance "prodává".

Jak vůbec Komerční banka tento monopol na studenty nejstarší české univerzity získala, není jasné. Na to, zda škola uspořádala na poskytované služby výběrové řízení, mluvčí Hájek v telefonickém rozhovoru odpovědět nedokázal. V e-mailu pak už jen dodal, že "univerzita postupovala v souladu s předpisy".

Zda výběrové řízení bylo a jak vypadalo, HN neobjasnila ani sama KB. Ani její mluvčí Romana Ondrušková na tuto otázku nedokázala odpovědět.

Monopol na studenty


"Nařízení otevřít si účet u konkrétní banky je nedemokratické," je přesvědčen Sulek. A podobně reagují i i ostatní české vysoké školy.

"Bylo by zvláštní, kdybychom omezovali studenty při výběru jejich banky. Studenti nám nahlásí číslo svého účtu a my jim tam pošleme peníze," říká Tereza Fojtová, mluvčí Masarykovy univerzity v Brně.

Ani v předpisech dalších vysokých škol, třeba VŠE nebo Pardubické univerzity, neexistuje podmínka, že by si student musel kvůli zahraničnímu studiu zřídit účet u konkrétní banky.