stech-milan-odbory-192-128.jpgOdbory jsou připraveny organizovat protestní akce, v případě, že jejich členové budou chtít dát najevo svou nespokojenost. Novinářům to ve čtvrtek sdělil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch.

Reforma prošla v srpnu sněmovnou a ve středu i Senátem, nyní potřebuje podpis prezidenta. Ve středu schválila vláda návrh rozpočtu, jenž putuje do sněmovny. Odbory protestovaly proti reformě v červnu na Václavském náměstí v Praze. Akce se zúčastnilo asi 30.000 lidí. Podle výzkumu agentury STEM je s prosazením reformy spokojeno 30 procent lidí, pouze šest procent z nich souhlasí se změnami jednoznačně. Podle výzkumu agentury Factum Invenio se víc než polovina lidí domnívá, že reforma nepovede ke zlepšení stavu veřejných rozpočtů.

"Je zřejmé, že se v plném rozsahu naplnily naše obavy o dopadech, které reforma bude mít na občany, především na zaměstnance," uvedl Štěch. Podle něj je snížení schodků veřejných rozpočtů jen "rétorický cíl".

Podle vlády by měla reforma zastavit zadlužování země. Od nového roku by lidé měli platit například poplatky za návštěvu u lékaře nebo pobyt v nemocnici.

Každoroční zvyšování životního minima a dávek by se měly zrušit, pravidelně by rostly jen penze. Snížit se má také porodné. Po první tři dny nemoci by lidé neměli dostávat nemocenskou a zavést se má také jediná daň z příjmu ve výši 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, tedy ze mzdy před odvedením pojistného. Reálně tedy bude činit 23,1 procenta. Spodní sazba daně z přidané hodnoty, která je u potravin nebo léků, se zvýší z pěti na devět procent.

Štěch o reformních krocích vlády mluví jako o "antirodinné politice". Podle něj zrušení nemocenské v prvních třech dnech nemoci představuje "kolektivní trest". Předák podotkl, že v příštím roce by se mělo na nemocenském pojištění vybrat asi 46 miliard korun, do dávek ale poputuje 29 miliard. Zbytek prý chce vláda použít jinak, dodal.

Místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil si je jistý, že by se lidé měli proti reformě ozvat. "Nezříkáme se použití krajních prostředků, pokud lidé budou chtít dát nespokojenost najevo," řekl Štěch. Podle něj ČMKOS případné akce jednotlivých svazů podpoří.

Odboráři chtějí reformní změny zohlednit v kolektivním vyjednávání na příští rok. "Budeme chtít, aby se dopady promítly do mezd," sdělil Zavadil. V brzké době doporučí ČMKOS procento růstu mezd. Podle Štěcha nebude nižší než v letošním roce. Odboráři tedy budou nejspíš žádat zvýšení nejméně o sedm nebo osm procent.