Ruský plynárenský monopol Gazprom pohrozil Ukrajině omezením, případně i zastavením dodávek plynu, pokud včas nezaplatí dlužných 1,3 miliardy dolarů (25,2 miliardy korun). Plynovodem přes Ukrajinu proudí plyn i do České republiky.

"Gazprom dnes varoval své evropské partnery o existujících problémech s dodávkami plynu na Ukrajinu," uvádí se v prohlášení Gazpromu, z něhož citovala agentura Reuters. Předchozí spory Ruska s Ukrajinou a Běloruskem o ceny plynu vedly v minulosti k omezení dodávek této suroviny do Evropy.

Zpráva přichází krátce po parlamentních volbách na Ukrajině. Podle předběžných údajů sice volby vyhrála Strana regionů dosavadního proruského premiéra Viktora Janukovyče, ovšem vládní koalici se zřejmě podaří sestavit volební formaci Julije Tymošenkové a straně Naše Ukrajina prozápadního prezidenta Viktora Juščenka.

Krok společnosti neměl údajně politické motivy

Někteří analytici postup Gazpromu interpretují jako vyjádření podpory Janukovyčovi a varování Tymošenkové. Mluvčí Gazpromu Ilja Kočevrin však popřel, že by krok firmy měl politické motivy. Proto podle něho také nárok na splacení dluhu nebyl vznesen před volbami nebo během nich.

Evropská komise dnes vyzvala Gazprom a Ukrajinu, aby celý spor o splátky dluhu co nejrychleji vyřešily. "Komise vyzývá k nalezení rychlého řešení tohoto problému," uvádí se ve sdělení výkonného orgánu Evropské unie.

Předchozí rusko-ukrajinský spor kvůli ceně za plyn z ledna 2006 vedl ke snížení dodávek do některých zemí Evropské unie až o 20 procent, připomněla agentura Reuters. Tehdejší spor se odehrál v době, kdy "oranžová revoluce" a opakované volby vynesly do čela Ukrajiny Juščenka.

ČR rusko-ukrajinská krize neovlivní

Česko však podle Chalupského za posledních 30 let zásadní problémy s dodávkami plynu z Ruska nemělo. "I když proběhla krize v rusko-ukrajinských vztazích, tak ČR ani další země západní Evropy nebyly omezeny v dodávkách," uvedl Chalupský. Dodal, že české zásobníky zemního plynu jsou před topnou sezonou plné a zásoby vystačí na několik měsíců.

Gazprom prodává Ukrajině plyn po 130 dolarech za 1000 krychlových metrů, tedy asi za polovinu toho, za kolik jej dodává do střední a západní Evropy. Obě strany se ještě musí dohodnout na ceně pro příští rok.

Tymošenková dnes prohlásila, že pokud se stane premiérkou, odstraní z obchodu s plynem mezi Ruskem a Ukrajinou všechny prostředníky. Klíčovou částí dohody o nižších cenách plynu pro Ukrajinu z roku 2006 však bylo právě založení zprostředkovatelské firmy RosUkrEnergo s neprůhlednou vlastnickou strukturou.

Gazprom je největším producentem plynu na světě; v Evropě uspokojuje celkovou potřebu plynu z jedné čtvrtiny a využívá přitom plynovody přes Ukrajinu a Bělorusko.