Ptáme se Katky Benešové, Head of ACCA Czech Republic, Slovakia, Hungary.

* Jak si vede ACCA u nás? Pracuje samostatně nebo má spolupracovníky?

ACCA je profesní organizace, která zastřešuje zkoušky a potom reguluje svoje členy. Sama neškolí, ale spolupracuje s nejrůznějšími institucemi jako např. BPP Professional Education, Institut Svazu účetních a Prague College, které studenty na různé naše zkoušky připravují.

BPP Professional Education kupříkladu je světová organizace, přičemž ve světě je takových organizací několik. Zde v ČR je BPP jedinou akreditovanou organizací, která na zkoušky ACCA připravuje. ACCA má systém akreditací poskytovatelů školení tzv. "ACCA Learning Partners" a případné poskytovatele akredituje, a tím garantuje jejich kvalitu a doporučuje je studentům jako přípravnou instituci. BPP zde v České republice si již několik let udržuje nejvyšší možnou úroveň naší akreditace.

Nicméně k poskytování ACCA kurzů nemusíte být akreditovanou institucí ACCA.

Prague College učí studenty něco jiného, ale nabízí i kurz přípravy pro naše zkoušky, jak ACCA, tak i naši další kvalifikaci CAT (Certitfied Accountant Technician). S Prague College jsme začali s touto spoluprací před rokem. Oni mají na škole obor "accounting and finance", obsah odpovídá studijnímu plánu kvalifikaci CAT. Studenti se tak vše naučí a pak, budou-li chtít, mohou zakončit svoje studium nejen diplomem z Prague College, ale zároveň i mezinárodně uznávanou kvalifikací CAT. Může toho využít jakákoliv škola, zatím je to jen Prague College a to především proto, že na této škole se vyučuje v anglickém jazyce.

Dále spolupracujeme se Svazem účetních a s Institutem Svazu účetních. Svaz je vlastníkem lokální certifikace, která byla před 10 lety za spolupráce ACCA vytvořena.

Další profesní organizací, se kterou se ACCA setkává zde v ČR, je Komora auditorů České republiky. S komorou pravidelně komunikujeme, setkáváme se na konferencích, já sama hodně spolupracuji s komorou v Maďarsku a na Slovensku.

Institut Svazu účetních nabízí kvalifikaci IFRS Specialista, která opět vychází ze sylabu ACCA kvalifikace Diploma in International Financial Reporting (DipIFR). Tato zkouška je také písemnou formou, trvá tři hodiny, ale skládá se v češtině. O IFRS Specialistu je docela velký zájem a to opět hlavně z důvodu, že je v českém jazyce a je tak otevřen více uchazečům. Zkušební komisařka je členka ACCA, jiná členka ACCA uchazeče školí, ale ve výsledku zkoušku zdárně složí tak 40 procent uchazečů - jsou to velmi náročné zkoušky. Ale také velmi praktické věci, které se pak využíjí v odborné praxi.

* Kolik lidí zkoušky neudělá?

K titulu ACCA vede 14 písemných zkoušek v anglickém jazyce a kandidát musí také doložit minimálně 3 roky praxe a etickou způsobilost. Zkoušky se konají dvakrát do roka v Praze. V jednom zkouškovém sezení může kandidát skládat maximálně 4 zkoušky, ale to je velice náročné. ACCA doporučuje tak 2 zkoušky v jednom sezení, případně to jen zkusit s jednou. Forma zkoušek je přeci jen odlišná, než na jaké jsme dosud zvyklí- vše písemnou formou, ještě v jiném jazyce a i když se můžou zdát 3 hodiny jako hodně času, u zkoušky tomu opravdu tak není. Je tedy možné, že po první zkoušce zjistíte, že je to těžké, že nestíháte a rozhodnete se třeba jen pro jednu nebo dvě zkoušky ročně. Studium ACCA je třeba dokončit do 10 let od první registrace, studenti si mohou rozložit přípravu na zkoušky nejen podle svých časových možností, ale třeba také podle finanční situace. Zkoušky ACCA stojí v průměru Kč 2 500, ale to nezahrnuje studijní materiály a v případě, že student navštěvuje přípravné kurzy, tak i poplatek za kurz. Některé firmy od zaměstnanců tuto kvalifikaci vyžadují, to proto, aby její zaměstnanci měli stejné znalosti. Ovšem když zaměstnanec z takové firmy odejde, už nemusí u nové firmy mít tutéž motivaci. Ale 50 % z těchto lidí se stejně pak za dva tři roky vrací - zjistí totiž, že to přeci jen má něco do sebe, popřípadě už i nový zaměstnavatel se začne o ACCA zmiňovat a lidé se pak rozhodnou, že přeci jen studium dokončí. Když se pak znovu zaregistrují, ACCA uznává vše, co až dosud absolvovali (dvě tři zkoušky, např. i deset a dodělávají jen to, co jim schází). Otevřenost ACCA byla jedním z našich prvotních cílů: nabízet možnost kvalifikace všem, kteří se chtějí odborně vzdělávat. Lidé, kteří projeví zájem, mají tak možnost studovat: první zkoušky jsou finančního rázu, vztahují se k fungování podniku. Stává se, že se v lidech probudí zájem o tyto obory po čase a oni, když je naše studium zaujme, obor změní.

* Jaký je věk studentů ACCA?

Je to nadstandardní kvalifikace, podmínkou pro registraci do systému ACCA je ukončené maturitní vzdělání. Ačkoliv vysokoškolské vzdělání není povinné, je jistá výhoda jej mít. Na základě předcházejícího akademického vzdělání tak mohou studenti získat uznané některé předměty v systému ACCA. Toto se liší podle VŠ a oboru studia. Lidé začínají většinou kolem 25 let, končí těsně před třicítkou i dříve. Pravda je, že máme mladé a dynamické ACCA členy. Ale máme i paní, které je 54. Je auditorkou, osamostatnila se, doučila angličtinu a po 20 letech zkušeností začala studovat. Kdykoliv lze skončit, každý si může jít svým tempem. Studentů přes 40 není mnoho, ale máme je. U nich ovšem je většinou problémem jazyková vybavenost.

* Jakou funkci plní vaše zastoupení v Praze?

ACCA centrum je v Glasgow, tam sídlí administrativa, tam probíhá registrace, soustředí se poplatky. ACCA funguje ve 170 zemích světa a kanceláře máme v 80 zemích. Jsou to kanceláře lokální či reprezentativní. Moje práce zde v Praze je propagovat ACCA, starat se o studenty a členy, spolupracovat s lokálními profesními institucemi a regulátory. Pro členy pořádáme měsíčně klubové večery - přednášky na různá témata a členové mají možnost získat 2 CPD units. Pro studenty pořádáme různé workshopy o novinkách v ACCA a také chodíme pravidelně slavit výsledky zkoušek. Důležité pro propagaci ACCA jako kvalifikace jsou i firmy, ktéré zaměstnávají ACCA studenty a členy, podporují profesní růst a vzdělávání. ACCA má vlastní akreditační program pro zaměstnavatele - ACCA Approved Employer.

Jsme nezisková organizace, naším hlavním cílem je propagovat ACCA, nabízet naše profesní kvalifikace a také samozřejmě propagovat a podporovat účetní a finanční profesi.

* Jak probíhají zkoušky?

Všech 14 zkoušek se koná v jednom období v rozmezí pondělí až pátek a pak pondělí až středa, dvě zkoušky v jednom dni. Je to vždy druhý a začátek třetího týdne v červnu a v prosinci. Kdo chce skládat dvě různé zkoušky, určitě je nedělá v jednom dni, je to uspořádáno tak, aby se to stát nemohlo. Na každou zkoušku je uznán jeden zkušební komisař, který zkoušku píše a může sedět kdekoliv ve světě. Organizačně zkoušky zajišťuje British Council, a to také po celém světě nebo aspoň ve většině zemích. Všichni studenti ve všech zemích skládají stejné zkoušky a ve stejný den.

Na některou zkoušku jde 100 lidí, na jinou třeba jen jeden, ale zkouška se vždy koná, na počtu přihlášených nezáleží. Studijní materiály se kupují u konkrétních nakladatelství, sama zkouška stojí přibližně 60 liber. Poplatky na jednotlivé zkoušky se mění podle úrovně. ACCA žije právě z těchto poplatků ze zkoušek a pak z poplatků za členství. Z nich jsou pak hrazeny služby členům a studentům. Nastává doba, kdy titul ACCA otvírá svým držitelům nové perspektivy. Některé zaměstnavatele by dnes už ani nenapadlo najmout si finančního ředitele bez odborné kvalifikace a ACCA patří mezi ty nejhodnotnější. Ovšem žádný titul nenahradí etiku a profesní hodnoty, na ty by měl být vždy kladen největší důraz.


KP_071004_16.gif