Státní podnik Lesy ČR, jednu z největších firem v Česku, čeká nejtěžší úkol v historii. Pokusí se dotáhnout do konce výběrová řízení na lesnické práce za miliardy korun, která se jí nedaří uskutečnit už od roku 2004. Klíčové soukromé lesnické firmy přitom už teď kritizují poslední tendry - jejichž výsledky Lesy ještě nevyhlásily.

Největší soukromá lesnická firma CE Wood (v tendru je zatím průběžně zhruba na čtvrtém místě) už dokonce podala Lesům vůči průběhu tendru námitky. "Určitě se obrátíme i na antimonopolní úřad," potvrdil včera šéf firmy Ivan Doubrava. Úřad přitom už zrušil tendry v roce 2006.

Firmy již vědí, jak si ve výběrovém řízení stojí. Jejich zástupci se totiž mohli zúčastnit otevírání obálek s nabídkami, které skončilo minulý týden. Zdaleka nejlépe si přitom vede firma LST z Trhanova na Domažlicku, kterou ovládá bývalý šéf Chemapolu Václav Junek a nikdo ji za favorita nepovažoval.

Do třetice


Lesy, které ovládají přes polovinu všech porostů v zemi, vypsaly zakázky na zalesňovací práce a těžbu dřeva na příští tři roky v hodnotě téměř 11 miliard korun. Už dvakrát předtím ale tendry nezvládly. Nejprve musely být zrušeny proto, že neproběhly podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Na to si stěžovala většina firem a za pravdu jim dala i Evropská komise.

Druhé tendry zase zrušily začátkem tohoto roku samy Lesy. Tvrdily, že situace se zcela změnila, když v lesech zaúřadoval kalamitní orkán Kyrill. Státní podnik tím ale jen posílil kritické argumenty řady firem, které poukazovaly na to, že firma se chová stále neprůhledně a její úředníci vytvářejí korupční prostředí.

Tentokrát ovšem zřejmě velcí hráči v oboru volí jinou taktiku. Nebudou usilovat o zrušení tendrů, ale chtějí nechat státní Lesy takříkajíc "podusit". Jsou totiž přesvědčeny, že nabídka LST je naprosto nereálná.

"Jde nám jen o protest proti špatnému způsobu zadávání tendrů. Jinak chceme, aby řízení už konečně proběhlo. A my jen budeme sledovat, jak si s tím vítězná firma, ale především státní podnik poradí," potvrzuje novou taktiku Doubrava.

Boj o budoucnost


Některé firmy v čele s LST mají podle Doubravy zatím nejlepší nabídky jen proto, že nepočítají s postupným růstem cen dřeva, které povinně odkupují od státních Lesů.

"Podle podmínek tendrů po nich Lesy budou chtít za toto v příštích letech víc než v roce prvním. Firmy, které to ve svých cenových nabídkách zohlednily, ale v tendrech neuspěly," vysvětluje ve shodě s Doubravou také jeho konkurent Jan Mičánek, šéf firmy Less&Forest, která je po otevření obálek na druhém místě za LST.

Podle Mičánka mají Lesy jen dvě možnosti: buď část zakázek vyřadí kvůli dumpingu, nebo celý systém zkolabuje a bude ohrožen dřevařský průmysl v zemi.

Současné tendry jsou přitom klíčové pro budoucnost celého oboru. Jsou rozděleny na dvě části. Podle prvního typu smluv si bude dřevo prodávat sama státní firma. Podle druhého budou s dřevem vytěženým ve státních lesích obchodovat soukromé firmy.

"Výsledky pak ukážou, která varianta je pro stát výhodnější," říká ministr zemědělství Petr Gandalovič. Soukromé firmy bojují za druhou variantu, je podle nich výhodnější pro ně i pro stát. Současné vedení Lesů ale trvá na tom, že umí dřevo prodávat lépe než firmy.