Ve čtvrtek se po osmi letech exilu do Pakistánu vrátí bývalá premiérka Bénazír Bhuttová. Potvrdila to dnes. V zemi hodlá zahájit předvolební kampaň před parlamentními volbami, které by se měly uskutečnit v lednu příštího roku. Bhuttová přiletí běžnou linkou z Dubaje do Karáčí. Ve městě již byly rozmístěny policejní zásahové jednotky, které by měly zvládnout jak stoupence bývalé premiérky, tak možný útok islamistických radikálů na ni. 

Bhuttova_Pakistan_192x128.jpg"Zítra touhle dobou budu na palubě letadla mířícího do Karáčí. Zítřek je den, na nějž jsem čekala já i všichni lidé v Pákistánu, kteří milují demokracii a věří v základní lidská práva," řekla Bhuttová na tiskové konferenci v Dubaji. Odmítla výzvy prezidenta Parvíze Mušarafa, aby odložila svůj návrat kvůli legálním nejasnostem. Neodradily ji ani výhrůžky ozbrojenců hnutí Taliban usazených v Pákistánu, že ji zabijí.

Do Kráčí přijeli tisíce příznivců Bhuttové, proto policie uzavřela některé silnice a rozmístila ve městě posily, stejně jako jednotky určené k vyhledávání a zneškodňování náloží, s jejichž pomocí by se islamisté mohli pokusit o atentát na bývalou premiérku. Na bývalou premiérku čeká automobil s neprůstřelnými skly. V ulicích by mělo být 3 500 policistů a příslušníků polovojenských jednotek a dalších 5 000 dobrovolníků z její strany.

Miliony příznivců

Představitelé PPP předpokládají, že Bhuttovou, která byla pákistánskou premiérkou dvakrát (v letech 1988 až 1990 a 1993 až 1996) bude v ulicích patnáctimiliónového Karáčí vítat milion stoupenců. Cestu z letiště lemují ohromné billboardy oslavující Bhuttovou jako "spasitelku". I nezávislí pozorovatelé odhadují, že by se do Karáčí mohlo sjet až 100.000 lidí. Z mnoha míst provincie Sindh, jejímž hlavním městem Karáčí je, už míří konvoje jejích přívrženců.

Bhuttová se může vrátit do Pákistánu na základě amnestie, kterou jí minulý týden udělil Mušaraf. Pozorovatelé předpokládají, že se bývalá premiérka s prezidentem už dohodli na rozdělení moci po volbách. Pro USA by to byla dobrá zpráva, protože Bhuttová sdílí Mušarafův postoj při podpoře války proti terorismu vedené Spojenými státy. Hněv teroristické sítě Al-Káida a jejích spojenců z afghánského hnutí Taliban vzbudila tím, že slíbila spolupráci s americkou armádou při snaze dopadnout vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina.