Česká koruna uchystala odborníkům i firmám pořádné překvapení. Její kurz v posledních dnech doslova letí vzhůru. I když ekonomové na začátku roku očekávali, že česká měna bude posilovat, dolar za méně než devatenáct korun a euro za 27,20 si jen těžko někdo dokázal představit.

"Je to naprostý úlet, během prvního půl roku jsme zažili překvapivé oslabení, teď měna drsně posiluje," říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Koruna totiž o prázdninách klesla až na 28,50 za euro, teď je o korunu padesát silnější.

Za všechno může dolar

Proč v posledních dnech nabrala koruna takové tempo? Důvodem jsou hlavně nesnáze dolaru. Ten sice včera výrazně posílil, za poslední tři měsíce však vůči euru přišel o 4,2 procenta, oproti koruně o šest procent. Ve Spojených státech se kvůli problémům bankovního sektoru, které způsobily investice do rizikových hypoték, čeká další snížení úrokových sazeb centrální banky Fed.

To láme dolaru vaz. "Jedině rozdíl úroků v USA a eurozóně totiž držel dolar alespoň trochu nad vodou, to se ale začne měnit," tvrdí Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

V Evropě jsou úroky čtyři procenta, v zámoří v září klesly na 4,75 procenta a v poklesu budou pokračovat. Na dolar tak zaútočili spekulanti. Dolarová aktiva totiž ponesou méně, a tak si investoři opatřují jiné měny. Mezi nejoblíbenější z nich patří i česká koruna. Dlouhodobě by totiž měla k euru i dolaru posilovat. Úroky navíc v Česku podle plánu České národní banky ze současných 3,25 procenta dál porostou.

A pak tu jsou velké fondy, které na poslední chvíli hledají kde vydělat. Řadě zahraničních fondů končí na podzim účetní období a ony se rychle snaží ještě zhodnotit peníze svých klientů. Podle analytiků je tak překotné posilování pouze dočasné a do konce roku se kurz za euro vrátí na 27,50. Další posilování bude pozvolna pokračovat v příštím roce.

Kdo všechno vydělá?

A kdo na pevné měně nejvíc vydělá? Spotřebitelé, turisté a motoristé, ale i zahraniční investoři.

Dolů by měly jít ceny zboží, které se nakupuje v dolarech - to je všechno zboží z Asie. Zlevňovat by tak měla elektronika nebo oblečení. Klesají i ceny exotických zájezdů - a co ještě, Čech se teď může v zahraničí daleko více "rozšoupnout". Zatímco v roce 2001 si v zámoří pořídil dobrou večeři, která stojí kolem 15 dolarů, po přepočtu za šest set korun, dnes za ni nedá ani tři stovky.

Slabý dolar zlevňuje také benzin. Cena ropy na světových trzích se sice přibližuje v posledních dnech rekordním hodnotám, ale ceny pohonných hmot zatím příliš nerostou.

Dodatečný výdělek získá také cizinec, který nakoupil české akcie. Kromě 16procentního výnosu z akcií ČEZ od konce prázdnin, vydělá ještě dalších šest procent na slabém dolaru.

071023_15_1.gif

071023_15_2.jpg