/Od našich zpravodajů/

S velkou úlevou a nadějí včera Brusel přivítal zprávu o tom, že v polských parlamentních volbách triumfoval Donald Tusk a jeho Občanská platforma (PO). Evropská unie si od něj slibuje, že místo nacionalistické rétoriky Jaroslawa Kaczyńského a jeho strany Právo a spravedlnost (PiS) teď bude z Varšavy znít liberální a proevropský hlas.

Jenže podle některých politiků se velká změna za nové vlády čekat nedá. "Možná se změní forma, ale ne obsah," říká vůdce europoslanců za ODS Jan Zahradil. Jeho strana se ovšem na Tuskovu vládu může těšit - tradičně totiž měla blíž k Občanské platformě než k bratrům Kaczyńským.

Zpráva z říše snů

Bruselské nadšení se jen sotva skrývalo za diplomatickými formulkami, jimiž Tuskovi gratuloval k vítězství předseda Evropské komise José Barroso. "Chci zdůraznit důležitost evropského ducha polského lidu," prohlásil Barroso.

Pozorovatelé jsou mnohem otevřenější. "Pro Brusel je to zpráva z říše snů," říká Antonio Missiroli, hlavní analytik bruselského Střediska evropské politiky. Podle něj je výsledek důležitý hned z několika hledisek. Zaprvé, Jaroslaw Kaczynski, který si v čele PiS znepřátelil řadu evropských politiků a nadělal unii mnoho vrásek, jde od vlády. Zadruhé, voliči odmítli populismus stran jako Liga polských rodin a Sebeobrana. A zatřetí, k volbám jich přišlo nečekaně mnoho. "Výrazná většina Poláků podpořila proevropskou a proreformní politiku," tvrdí Missiroli.

První hlasy z Varšavy mu dávají za pravdu. "Vláda Donalda Tuska bude vláda moderního Polska, které bude chtít být součástí hlavního tábora EU," řekl HN Jacek Saryusz-Wolski, předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu a žhavý kandidát na nového ministra zahraničí v nové vládě.

Platforma bude zároveň tlačit na rychlé zavedení eura - podle Saryusze-Wolského nejpozději v roce 2013.

Novou smlouvu EU, kterou schválili lídři sedmadvacítky minulý pátek v Lisabonu, chce rychle ratifikovat v parlamentu. A nejspíš nevyužije ani výjimek z Charty základních práv, které si Kaczynští vyjednali pro případ, že by jim evropské soudy chtěly mluvit do zákonů, které zakazují potraty nebo registrované partnerství homosexuálů. To všechno zní Bruselu jako rajská hudba.

Nová vláda se také nejspíš bude snažit napravit vztahy s unijními spojenci, především s Německem. Ty za vlády Kaczynských, která se uchylovala i k výčitkám za nacistická zvěrstva, klesly pod bod mrazu. Zatím ovšem není jasné, jak se nová vláda postaví vůči Rusku. Právě polsko-ruský konflikt o dovoz masa je jednou z příčin velice špatných vztahů mezi Bruselem a Moskvou. Už na konci týdne se přitom v Lisabonu koná summit EU-Rusko, který by mohl na některé spory přinést odpověď.

Občanští spojenci

Někteří politici ale tvrdí, že se změnami v Polsku to nebude tak horké. "Tato vláda bude dělat velmi podobnou zahraniční politiku jako vláda předchozí," tvrdí Zahradil. "Tusk musí dokázat, že není bruselskou loutkou, jak ho obviňuje PiS."

Důkazem je podle českého europoslance právě jednání o nové smlouvě EU. Kontroverzní návrh nového systému hlasování při radách ministrů členských zemí, který v červnu tvrdě prosazovalo Polsko, totiž prý nevznikl u bratrů Kaczynských, ale právě v dílně Občanské platformy.

Pro českou vládu je ale Tuskovo vítězství dobrou zprávou. Obě "občanské" strany totiž už dlouho budují velice úzké vazby. "Jsem si jistý, že s novou vládou budeme mít vynikající spolupráci. Názory Platformy na ekonomiku jsou ODS velmi blízké, budeme si rozumět také v evropských záležitostech," říká vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra.

To potvrzuje i Saryusz-Wolski. "Česko je pro nás v Evropě absolutně strategický partner," tvrdí europoslanec. "Máme velmi dobré vztahy s ODS. Osobně s Mirkem Topolánkem i s Janem Zahradilem máme velmi mnoho společných pohledů."

Podle Saryusze-Wolského by se nové "strategické partnerství" Varšavy s Prahou mělo projevit hlavně v energetice. Jeho strana se snaží o to, aby EU měla společnou zahraniční energetickou politiku a pro případ krize plně propojila energetické sítě mezi svými členy.