gates-usa-192-128.jpgAmerický ministr obrany Robert Gates se rozhodl zpomalit stahování amerických jednotek rozmístěných v Evropě, které se předpokládalo v rámci úvah o reformě americké armády v zahraničí. Prohlásil to předseda sboru náčelníků štábů americké armády Michael Mullen, podle nějž se Gates takto rozhodl na žádost vysokých amerických důstojníků v Evropě.

"Ministr Gates se rozhodl zpomalit návrat některých sil rozmístěných v Evropě do Spojených států," řekl admirál Mullen podle agentury AFP.

Někteří američtí velitelé údajně varovali před riziky, které by urychlené snížení sil USA v Evropě mohlo přinést. Podle původních plánů by se měl počet amerických vojáků na evropském kontinentu během několika let snížit z více než 60.000 mužů na 28.000 mužů, přičemž v první řadě by se do USA měly vrátit dvě obrněné divize umístěné v Německu. Varování amerických velitelů se údajně týkalo především těchto dvou divizí.

Šéf amerických jednotek v Evropě generál David McKiernan doporučil ponechat na starém kontinentu čtyři bojové brigády a příslušný počet podpůrných sil, čili celkem 40.000 vojáků. Upozorňoval přitom na nejistoty, které sebou přináší návrat Ruska k velmocenské politice, píše AFP.

Americké jednotky se výrazně stahují také z Iráku

Vojaci_USA_Irak_192x128.jpgUSA hodlají omezit také počty svých vojáků v Iráku. Gates již v září uvedl, že oproti nynějším asi 165.000 amerických vojáků v Iráku by jejich počet mohl být snížen do konce příštího roku až asi na 100.000. Je to zatím nejvýraznější omezení amerického kontingentu, o jakém kdy veřejně mluvil vysoký představitel administrativy.

Prezident George Bush zdůraznil, že stahování Američanů bude záviset na bezpečnostní a politické situaci, nikoli na tlaku Kongresu.

Demokrati, kteří mají většinu v obou komorách Kongresu, chtějí, aby vláda stanovila jasný harmonogram pro ochod z Iráku. Bílý dům nicméně tvrdí, že by to bylo kontraproduktivní a povzbudilo by to povstalce.