O privatizaci Českých aerolinií se zajímá ruský Aeroflot

Stát si dává na čas, zvažuje i prodej části akcií na burze


Okolo Českých aerolinií začíná houstnout atmosféra. Vláda ještě ani nepřipravila plán, jak podnik zprivatizuje, a už se objevují první zájemci i zprávy o možných způsobech prodeje. Naposledy včera prohlásil ruský vicepremiér Sergej Naryškin, že by ruská vláda měla zájem koupit ČSA. "V následujících třech letech plánujeme účastnit se privatizace jak ČSA, tak (ruzyňského) letiště," citovala agentura Reuters Naryškina, který to řekl Ria Novosti. Vicepremiér už ale neřekl, která z ruských firem by kupcem měla být.

"Každý potenciální zájemce dobrý," reagoval na to ministr financí Miroslav Kalousek. Ten zastupuje stát jako hlavního akcionáře ČSA.

"Teď připravujeme pro vládu materiál o dalším postupu privatizace ČSA a vláda se musí rozhodnout, kdy a jak firmu prodá. Každopádně s nikým konkrétním teď nejednáme," tvrdí Kalousek. Vláda má dostat zprávu o prodeji ČSA na stůl do března příštího roku.

První, kdo projevil zájem o ČSA, je ruský Aeroflot, který je členem stejné aliance. ČSA se jako jeden ze zakládajících členů aliance SkyTeam za vstup Aeroflotu přimlouvaly. Aeroflot ovšem teď nemá konkrétní plány na koupi ČSA, nicméně rozhodně nabídku při privatizaci zváží. "Máme zájem o evropský trh a jistěže i ČSA jsou ve středu našeho zájmu. Nicméně teď neuvažujeme o jejich koupi," řekla Reuters mluvčí Aeroflotu Irina Dannenbergová. Aeroflot nyní jedná především o vstupu do italské Alitalie.

V souvislosti s ČSA se nedávno mluvilo i o námluvách s dalším členem aliance SkyTeam Air France-KLM. "Nevím o žádném oficiálním ani neoficiálním jednání o vstupu jakéhokoliv subjektu do ČSA. V tuto chvíli ostatně ani není jasný postup, takže by takové jednání nemělo žádný velký smysl," říká ministr dopravy Aleš Řebíček.

Jednou z možností prodeje ČSA je podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy také umístění menšího počtu akcií letecké společnosti na burzu, než se stát odhodlá k její privatizaci. Stát nyní prostřednictvím ministerstva financí v ČSA drží kolem 90 procent akcií.

Tato možnost je zajímavá především pro finanční skupiny, které by se potom mohly spolupodílet na privatizaci se státem. V této souvislosti se nejčastěji zmiňuje například PPF, která už přes Českou pojišťovnu vlastní zhruba pětiprocentní balík akcií ČSA.

ČSA se ke spekulacím nechtějí blíže vyjadřovat. "Opakovaně deklaruji, že privatizace je výhradně věcí vlastníka firmy a nikoliv managementu. Úkolem managementu je připravit ČSA do takové kondice, aby bylo co privatizovat," říká prezident aerolinií Radomír Lašák.

Ten už rok a půl pracuje na tom, aby ČSA vyvedl z hrozivé ztráty zhruba čtyř set milionů korun.