Česko se možná stane další zemí, kde bude povolené sázení na internetu. Ministerstvo financí, které dosud tvrdilo, že chce sázky na síti vymýtit, otočilo. Úředníci nyní zvažují, že hazard, ve kterém se ročně pololegálně prosází čtyři miliardy korun, povolí.

"Pokud bychom našli cestu, jak zajistit bezpečnost a ochranu před sázením mladistvých, tak by se to mělo povolit. Internetové sázení je s rozvojem IT technologií celosvětovým problémem," říká Tomáš Zídek, náměstek ministra financí, který má oblast sázek a hazardních her na starost.

Současný zákon internetové sázení v Česku výslovně nepovoluje ani nezakazuje. Ministerstvo proto připravuje nový herní zákon a sleduje, jak se k internetovému sázení postavili v jiných zemích. Například Velká Británie hazard na síti zcela legalizovala, stejné je to i na Slovensku. V USA je on-line sázení naopak zakázané a banky nesmí ani převádět peníze na bankovní konta sázkových společností. V dalších zemích se dostaly do konfliktu domácí zákony s normami EU. Evropský soudní dvůr v případu Placanica rozhodl, že Itálie nemůže bránit v podnikání sázkařům, kteří nabízejí své služby ze zahraničí.

Toho využívají i zahraniční společnosti, které sázení na síti nabízejí s licencí z domovských zemí v Česku. Zde by zatím licenci nezískaly. Internetové sázení totiž umožňuje hrát mladistvým, což český zákon zakazuje.

Asociace kursových sázek, už nyní připravuje návrhy, jak nabídnout bezpečné sázení. "Navrhujeme například registraci na pobočkách, kde by se sázející museli prokázat průkazem. Tím by se sázení nezletilých předešlo," říká Aleš Janků, výkonný ředitel Asociace.

Asociace kursových sázek navíc nechce čekat až na nový zákon a snaží se, aby bylo internetové sázení regulováno okamžitě. K povolení sázek na internetu podle ní není potřeba změna zákona, ale jen souhlas ministerstva.

"Mluvili jsme se zástupci ministerstva financí a myslím si, že každý z nás ví, že internet nejde zastavit. Také na ministerstvu je spousta lidí, kteří tento návrh sdílí," dodává Janků.

Pokud by návrh asociace prošel, mohlo by být podle něj internetové sázení povoleno již během několika týdnů či měsíců.

Ministerstvo je však názorově rozdělené. "Nemohu se zatím k návrhu Asociace kurzových sázek vyjádřit, neznám ho celý. Ale obávám se, že stále půjde o sázení na dálku, které nezajistí to, že nebudou sázet mladiství," říká Pavel Vrzáň, ředitel loterijního oboru ministerstva financí. A dodává, že žádost asociace určitě posoudí.

V případě, že jednou z podmínek nabízení sázek na síti bude registrace na pobočce sázkařské společnosti, výrazně se ztíží situace mezinárodních firem, jako jsou bwin, Betway či Sportingbet, které síť poboček nemají. Přesto všechny tyto firmy společně tvoří v České republice obrat převyšující čtyři miliardy korun. Své zisky v Česku nedaní, ani z nich neodvádějí prostředky na veřejně prospěšné účely.

Internetové sázení je přitom v současné době jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví. Dokonce i v Německu, kde je sázení na webu nelegální, už úředníci připouští, že internet zastavit prostě nelze.