Česko zavede euro jako jedna z posledních zemí EU. ČNB s odkladem souhlasí. Exportéři chtějí společnou měnu rychleji. Evropská měna se v českých peněženkách neobjeví minimálně do konce roku 2012. "Tento rok je nereálný," řekl včera v České televizi premiér Mirek Topolánek. Je to jeho vůbec první konkrétní vyjádření k termínu přijetí eura.

Česko tak bude zavádět euro jako jedna z posledních zemí střední Evropy.

"Přijetí eura za pět let by znamenalo už od příštího roku začít plnit všechny unijní podmínky, a to si bez provedení důchodových a zdravotnických reforem nedokážu představit," prohlásil Topolánek.

Analytici očekávají, že se premiérův výrok podepíše na kurzu české měny. "Koruna by dnes mohla oslabit o 10 až 20 haléřů," říká hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán.

Odklad přijetí eura až za rok 2012 se nelíbí většině podnikatelů. Až osmdesát procent menších a středních firem by podle nedávného průzkumu firmy CITCO chtělo euro už do tří let.

Rychlé zavedení eura požadují i velcí exportéři, kterým přidělává starosti sílící koruna. Například automobilka Škoda Auto, která většinu své produkce vyváží, přišla loni podle člena představenstva Martina Jahna kvůli posilující měně o více než 1,6 miliardy korun.

"Výhody zapojení Česka do jednotné měny výrazně převažují nad riziky spojenými s tlakem na zvýšení inflace," říká předseda Hospodářské komory Jaromír Drábek. Pro větší rychlost podle něj navíc hovoří i to, že už dnes prostřednictvím eura probíhá třetina obchodního platebního styku.

Se zaváděním společné měny by naopak nespěchala centrální banka. Podle člena Bankovní rady ČNB Mojmíra Hampla ještě není česká ekonomika na vstup do eurozóny připravena a rychlé přijetí eura by podle něj zvýšilo inflaci. "Ani kdybychom plnili maastrichtská kritéria, nemohl bych dnes doporučit vstup do eurozóny," říká Hampl.

Vzhledem k tempu zavádění evropské měny v okolních postkomunistických zemích se může stát, že v roce 2013 bude Česko jedním z posledních ostrůvků s vlastní měnou ve střední Evropě. "Je dost pravděpodobné, že nás při přijetí eura okolní země předběhnou," řekl makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček.

Slovensko zřejmě přijme euro v lednu 2009, pobaltské země a Bulharsko na přelomu dekády. Nejasná je situace v Maďarsku, které neplní potřebná kritéria, a v Polsku, kde termín závisí na programu nové vlády.

Jan Beránek