Investor, který loni vydělal na hlavních akciích pražské burzy v průměru přes 14 procent, přišel během první poloviny letošního ledna skoro o veškerý tento zisk.

Jen včera totiž index PX odepsal přes tři procenta. Skončil na 1570,1 bodu, což je nejméně od 10. ledna loňského roku. Letošní ztráta pražské burzy se tak dále prohloubila na 13,5 procenta.

"Tržní kapitalizace titulů zahrnutých v indexu PX klesla o 375 miliard korun na současných 2,4 bilionu korun," spočítal David Marek ze společnosti Patria Finance.

Hromadný výprodej skoro na všech burzách po celém světě pak připravil akcionáře v letošním roce již zhruba o 2,5 bilionu dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

V Praze se terčem včerejšího výprodeje staly hlavně akcie realitní a developerské společnosti ECM Real Estate, které se propadly o 10,2 procenta na necelých 761 korun. Přitom ještě loni na jaře se jejich cena pohybovala i nad 2000 korunami.

O výrazných čtyři až šest procent včera oslabily také akcie společnosti CME, Komerční banky a developera Orco. Kurzy pražských "blue chips" se tak dostaly na úroveň, která se ještě nedávno jevila jako téměř nemožná.

Někteří experti soudí, že na pražské burze i okolních trzích už zavládla "medvědí nálada". Jinak řečeno, lidé se musí připravit na déle trvající sestup kurzů. "Po šesti růstových letech je to změna trendu, na kterou si budeme zpočátku asi těžko zvykat," komentuje Pavel Hadroušek z burzovní společnosti Fio.

Jiní analytici se ale domnívají, že zatím jde spíše o korekci, tedy krátkodobý výkyv. "Korekce trvá zhruba dva až tři týdny. O medvědím trhu lze hovořit v případě, že je pokles kurzů dlouhodobější," uvádí Robert Keller z brokerské firmy Patria Finance.

Burzy, kde mručí medvědi

"Vláda medvědů" podle všeobecně přijaté definice nastává v případě, že burza během dvanácti měsíců klesne o dvacet a více procent.

Podle agentury Bloomberg se "medvědi" už ujali žezla na akciových burzách v Polsku, Finsku, Dánsku, Švédsku, Singapuru, Hongkongu a také v Japonsku. A včera začali nahlas bručet také v Rakousku, kde tamní index ATX jenom letos ztratil už kolem 15 procent a ve srovnání s historickým rekordem z 9. července loňského roku je o 22 procent níže.

Těžké ztráty postihly včera nejenom burzy ve Varšavě a Budapešti (přes tři procenta), ale také ostatní rozvíjející se trhy včetně Číny a Ruska.

Souhrnný index MSCI Emerging Markets sledovaný na londýnské burze, který včera spadl o 3,5 procenta, přišel od počátku roku o více než sedm procent.

"Investoři jsou velice nervózní. Nikdo jim totiž nedokáže říci, jaký dopad na svět může mít zvolnění růstu ve Spojených státech nebo dokonce tamní recese," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Greg Kuhnert z londýnského fondu Investec Asset Management.

Západoevropské akcie také včera pokračovaly v sestupu až na šestnáctiměsíční minimum.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl v závěru dne o 0,7 procenta a od začátku roku ztrácí již přes osm procent. O více než jedno procento klesly burzovní indexy v Londýně a Frankfurtu.

Prachmizerný start v USA

Tři klíčové burzovní indexy v USA ztratily od počátku letošního roku do včerejška přes šest procent. "Amerika zažívá ten nejhorší burzovní start od roku 1926," napsal list International Herald Tribune.

Wall Street "zdrtila" skoro desetimiliardová čtvrtletní ztráta Citigroup. Včera do šňůry špatných zpráv přispěla i americká bankovní trojka JPMorgan Chase. Její zisk za poslední čtvrtletí roku 2007 meziročně spadl o více než třetinu na necelé tři miliardy dolarů.

080117-22.jpg

Propad na vybraných akciových burzách od počátku roku