Na světových trzích pokračoval i dnes prudký pokles cen akcií. Situace na asijských burzách naznačuje, že se propad naopak ještě více zintenzivnil. Hlavní akciový index v indické Bombaji spadl až o 11 procent, než se provozovatel burzy rozhodl obchodování zastavit.

Za poklesem trhů jsou především obavy, že americká ekonomika vstupuje do recese. Ta totiž může velmi nepříznivě ovlivnit nejen samotné Spojené státy americké, ale i řadu jiných zemí. Recese v USA by tak zcela jistě dopadla na asijské země, které ve velkém vyvážejí zboží na americký trh, ovlivnila by ale i země v Evropě.

"Máme zde skutečně vážnou finanční krizi," řekl australskému listu Standard americký investor a filantrop George Soros. Značné potíže, s kterými se finanční systém ve světě v současné době potýká, jsou podle Sorose zřejmě vůbec největší od druhé světové války.

Propady o šest i více procent

Index MSCI All Country, který sestavuje investiční banka Morgan Stanley a jenž monitoruje pohyby cen akcií na všech burzách ve světě, dnes klesl o dalších 1,1 procenta a je nejníže od listopadu 2006. V pondělí už na něj nepříznivě zapůsobil propad na evropských trzích, kde burzy padaly o šest i více procent.

Index MSCI Emerging Market během obchodování v Asii klesl o dalších 3,5 procenta. Indikátor sleduje vývoj na burzách takzvaných mladých ekonomik, kam patří mimo jiné i Česká republika. V pondělí tento index klesl nejvíce od loňského srpna.

Investoři v panice prodávají akcie navzdory tomu, že po tak silném propadu už by podle analytiků měli uvažovat spíše o jejich nákupu. Peníze z prodeje pak vkládají hlavně do dluhopisů. Silný propad cen akcií se dnes očekává i na amerických burzách, kde bylo v pondělí zavřeno kvůli oslavám Dne Martina Luthera Kinga.

Analytik: Je to tady jako na pohřbu

Ceny akcií od Tokia po Sydney si odepsaly od pěti do sedmi procent. Trh v Sydney zaznamenal dokonce vůbec nejhlubší propad ve své historii. Prudkému pádu se nevyhnuly ani ceny průmyslových kovů, například měď či zinek, dolů padala i cena ropy.

"Je to tady jako na pohřbu. Nikdo nemá tušení, co se dnes stane v New Yorku. Jako kdybychom oslepli. Nevíte, co přijde. Dokud neuvidíme, co se děje v New Yorku, můžeme jen prodávat," řekl hlavní analytik ve společnosti Shinko Securities Ken Masuda.

Ceny termínových kontraktů na americké akciové indexy v pondělí v elektronických sítích prudce klesly, a naznačily tak, že americké akcie by dnes mohly spadnout až o pět procent. S tím se zvyšuje averze k riziku, takže stoupá například kurz japonského jenu a dalších měn s nízkými úroky, které se využívaly k financování spekulativních transakcí.

Tokio - nejhlubší propad od teroristického útoku na USA

Akcie na burze v Tokiu dnes pokračují v silném propadu a tamní index zaznamenal největší pokles od teroristických útoků na Washington a New York v září 2001. Od začátku roku index ztrácí už skoro 18 procent a za celý loňský rok klesl asi o 11 procent.

Index Nikkei 225 klesl o 752,89 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 5,65 procenta na hodnotě 12 573,05 bodu. Ocitl se tak nejníže od září 2005. Podobně širší index Topix klesl o 5,7 procenta na 1 219,95 bodu. Jeho pokles byl rovněž nejhlubší od září 2001.

Hodnota akcií, které mají investoři v portfoliu, se jen během dnešního obchodování snížila asi o 225 miliard dolarů (zhruba 4,1 bilionu Kč). To je pro srovnání přibližně totéž, jako by zmizela celá irská ekonomika, která má zhruba stejnou velikost. Investoři prodávali akcie firem ve všech odvětvích, nejvíce banky a další finanční instituce, a také exportní podniky. Těm škodí předpoklad, že recese v USA sníží poptávku spotřebitelů, nepříznivě na ně však působí také slabý dolar, jenž v USA prodražuje zahraniční zboží.

USA musí udělat něco zásadního

"Americká vláda musí udělat něco zásadního. Potřebujeme úplně nový návrh, který bude hlubší než ten z minulého týdne," prohlásil ředitel strategie ve společnosti Marusan Securities Takaši Ušio. Za úvahu ale podle něj stojí mimořádná schůzka americké centrální banky (Fed) a okamžité snížení základních úrokových sazeb.

Na devizových trzích se zvyšuje zájem o japonský jen, který se využívá jako nástroj k financování spekulativních transakcí. Vzhledem k tomu, že je na vzestupu averze k riziku, řada obchodníků se nyní od spekulací odvrací, což je nutí nakoupit jeny, které předtím prodali takzvaně nakrátko. Činí tak proto, že s jenem jsou spojeny nízké úroky, takže velmi levné jsou také transakční náklady.

Základní úrok v USA je nyní na 4,25 procenta, analytici ale předpokládají, že Fed základní sazbu příští týden sníží o půl procentního bodu. Část analytiků je tvrdí, že Fed by měl sazby snížit okamžitě a příští týden ještě jednou. Kurz jenu vůči euru je nyní nejvyšší za pět měsíců, k dolaru je měna nejsilnější za téměř tři roky.

Na konci obchodování se japonský jen k dolaru prodával v kurzu 106,09 JPY a zpevnil z předchozích 106,70 JPY, kde byl v pondělí. Na paritě s eurem se jeho kurz zvýšil na 153,14 ze 155,10 JPY, a rovněž dolar vůči euru klesl na 1,4437 z předchozího kurzu 1,4538 USD.