rowlingova-192.jpgOrganizace pověřila českého psychiatra Jana Pfeiffera koordinací práce ve střední a východní Evropě. Odezva z české strany na mezinárodní nabídku je ale podle něj zatím spíše vlažná.

"Plány za sebe máme, ale velice záleží na místních, jestli je budou či nebudou chtít, s moc velkou vstřícností jsme se zatím moc nesetkali," řekl Pfeiffer.

Organizace rozeslala dopisy na ministerstva, Pfeiffer už se setkal s některými jejich zástupci, konkrétní spolupráce se prý ale zatím buduje pomaleji, než doufal. "Dostat se k potřebným lidem, kterých se to týká, trvá měsíc i déle," uvedl.

Čtěte také:
Rowlingová zaplatí boj proti klecovým lůžkům

Organizace Children's High Level Group (CHLG) nabízí podle Pfeiffera České republice pomoc například se zpracováním analýzy systému a jeho nedostatků. Poskytnout může i modely pilotních projektů, asistenci při tvorbě standardů a monitorovacího systému. Pomoci chce i s tvorbou moderních výukových modulů a s prací s veřejností. Argument některých českých odborníků, že na transformaci systému nejsou peníze, Pfeiffer neuznává. "I s málem peněz lze udělat velké změny," řekl.

S tím souhlasí i jiné organizace. V otevřeném dopise ministru práce a sociálních věcí Petru Nečasovi nedávno k zásadním změnám systému ústavní péče vyzvala skupina odborníků včetně sdružení Quip - Společnosti pro změnu a Fokusu Praha. Podle nich problém nespočívá v nedostatku peněz, ale v jejich špatném přerozdělení. Překážkou ke změnám je také roztříštěnost problematiky mezi několik ministerstev, kraje a obce a neexistenci efektivního koordinačního mechanismu.

Česká republika je dlouhodobě kritizována mezinárodními organizacemi za velký počet dětí v ústavech. Žije jich tam asi 20 tisíc, z toho v dětských domovech téměř pět tisíc. Alarmující je počet dětí v kojeneckých ústavech. Podle jedné ze studií šest z tisíce českých dětí mladších tří let skončí v kojeneckém ústavu, což je mnohem víc než třeba v Maďarsku a Rumunsku.