Inspekce ministerstva práce a sociálních věcí zjistila pochybení u minimálně jednoho z ústavů sociální péče, v nichž natáčela britská stanice BBC. Podle ČTK to ve čtvrtek odpoledne potvrdil tiskový odbor ministerstva. Mluvčí resortu Jiří Sezemský nicméně dodal, že inspekce v ústavu v Liběšicích v Ústeckém kraji nezjistila žádná pochybení, o kterých se zmiňovala kritická reportáž BBC.

Britský reportér navštívil se skrytou kamerou osm ústavů sociální péče na různých místech ČR a vydával se tam za zástupce charitativní organizace. V pěti ústavech odhalil údajná klecová lůžka a natočil je. Záběry ukazují postižené děti a dospívající v postelích s postranicemi. Ministerstvo se už dříve vyslovilo, že postele s postranicemi jsou v pořádku a reportáž BBC byla manipulativní.

Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška (KDU-ČSL) je používání postelí s postranicemi legitimní při dodržení určitých podmínek, k nimž patří třeba souhlas zákonného zástupce dítěte. Děti byly podle něho v liběšickém ústavu v postelích jen v době odpočinku, ne celý den. V tomto zařízení pravidla dodržována byla, řekl Hošek rozhlasové stanici Impuls.

"To, co kritizovali reportéři BBC, tak tam se jednoznačně nepotvrdilo - poškození práv uživatele," zdůraznil Hošek. Pochybení, která inspekce objevila, byla podle něho administrativního rázu.

Kauzu v ČR rozvířila autorka Harryho Pottera

Téma používání klecových lůžek v českých sociálních ústavech a psychiatrických léčebnách v Británii zpopularizovala začátkem léta 2004 autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová.

Autorka Harryho Pottera kritizuje ČR, čtěte ZDE

Kvůli zrušení "klecí" psala Rowlingová v roce 2004 českému prezidentovi i premiérovi. Kvůli klecím do Česka přijela Rowlingová také letos v létě.

Názory na problematiku klecových lůžek byly v Česku různé. Ministerstvo je už v roce 2004 označilo za nepřípustná, například Svaz pacientů ČR ale toto rozhodnutí označil za "unáhlené a nesmyslné". Před odstraněním těchto postelí mělo ministerstvo podle Svazu nejdříve vyřešit, jak by měli zdravotníci nemocné bez použití těchto prostředků lépe ošetřovat.

Od ledna 2007 platí zákon o sociálních službách, který sice lůžka podobající se klecím výslovně nezakazuje, výrazně ale omezuje možnost jejich využití. Například dětské postele s posuvnými postranicemi se smějí použít jen tehdy, pokud dítě kvůli postižení ohrožuje svoje zdraví a život. S omezením musí souhlasit klientův zákonný zástupce.