reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia | benefitklub         rss | mms | sms
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
blogy video animace obrazem program počasí
Úvodní stránka iHNed.cz Hospodářské noviny Respekt Ekonom Marketing&Media Obchodní věstník Investice FinWeb KarieraWeb Reality Odborné měsíčníky
Domácí Zahraniční Ekonomika Finance Digi a věda Kultura Sport Komentáře Rozhovory Cestování Auto Jídlo Ankety
Přejít do diskuse
(7 příspěvků)
Ekonomika.iHNed.cz  19. 2. 2006  15:39  (aktualizováno: 19. 2. 2006  15:47)

Bursík: Zdražení energie nebylo oprávněné

Ministr Urban tvrdí, že vláda nemůže určovat cenu elektřiny, protože ta se vypočítává v celé EU podle pravidel, která přijala i ČR.
reklama
Tagy

Cena elektřiny v tuzemsku je i přes neustálý růst stále nižší než ve všech okolních zemích. Vláda ale nemůže určovat její cenu, protože ta se vypočítává v celé EU podle pravidel, která přijala i ČR.

V nedělním diskusním pořadu Nedělní partie na TV Prima to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). Jeho oponent v diskusi, předseda Strany zelených Martin Bursík, však s Urbanem nesouhlasí a zastává názor, že stát konečnou cenu elektřiny ovlivnit může.

"Vláda přeci nemůže nařídit direktivně ČEZ, jako akciové společnosti, kolik má stát cena elektrické energie," řekl Urban. Pokud by se o to vláda přesto pokusila, zasáhl by podle něj antimonopolní úřad. Ovlivnění cen elektřiny by mělo i dopad na menšinové akcionáře ČEZ. Stát má v ČEZ asi dvě třetiny akcií.

Bursík uvedl jako příklad loňské rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o zvýšení regulované ceny elektřiny o 8,9 procenta. Tvrdí však, že podle analýzy konečným spotřebitelům v devíti tarifních sazbách proud zdražil v průměru od 25 do 53 procent.

Vláda by si proto podle něj měla pozvat předsedu ERÚ a zkontrolovat údaje, na jejichž základě úřad odůvodnil regulované ceny. Nejméně ve dvou případech prý nesouhlasí konečná cena dodavatele s tím, co uvedl ERÚ. Například u Středočeské energetické podle něj činí tento rozdíl asi 25 procent.

"Jestli vy říkáte, že si má vláda pozvat na kobereček předsedu nezávislého regulačního úřadu, tak mě navádíte k tomu, abych tady porušoval zákony České republiky," reagoval Urban. "Já jsem v kontaktu s předsedou nezávislého regulačního úřadu a analýzy, o kterých tady mluví pan Bursík, tak o těch byla vláda informována v několika případech," dodal.

Bursík naopak spotřebitelům doporučuje, aby tlačili na ministerstvo průmyslu a vládu, protože vláda díky svému podílu podle něj může na ČEZ působit. "Protože to zdražení energií skutečně bylo neoprávněné a nebylo to nic jiného než cenová nákaza z Německa," uvedl Bursík.

Průzkumy volebních preferencí v poslední době potvrzují šanci Strany zelených na vstup do sněmovny.

Autor/ři: Prima, ČTK, iHNed

Ekonomika.iHNed.cz (přečteno 692x)
GoogleGoogle Linkuj.czLinkuj.cz redditReddit del.icio.usdel.icio.us JaggJagg.cz Přidat.euPřidat.eu furlfurl yahooyahoo! diggdigg vybrali.sme.skvybrali.sme
Uložte si či sdílejte článek v sociální síti (po registraci zdarma)
KONTEXTOVÉ ODKAZY ETARGET
DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 7
Mafiánské praktiky ČEZu (odběratel elektřiny)
Nedivme se mafiánským praktikám monopolu ČEZ, proč by nás nevydíral,...
ČEZ jdi do ptdele, nebo nám zařiď německé platy. (Spotřebitel)
Vyzývám c celorepublikovému bojkotu ČEZ. ČEZ si nemůže srovnávat...
zelený mozek (pravda)
Politický turista,zvaný zelený mozek se probudil.Je to krásné...
Jůůůůů, (P.V.S.)
a hele, že by první náznak zásadního idologického sporu mezi Zelenými...
Doufám, že alespoň vy sám (tom(2))
víte, co jste chtěl říct. Pokud vím byl spor s ministrem Urbanem,...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
Školka Nejen obyčejné hraní: školka pro sociálně vyloučené připravuje děti na život

Stará, ne moc hezká budova v Bílině na Teplicku, kde na chodbách nefungují ani hodiny, desítkám dětí už ale...

čteno: 637x   názorů: 2
99 slov Martina Jašminského
Jeden bankéř mi kdysi vysvětloval, proč zdražují poplatky. "Chtěli jsme, aby lidé... »»»
Experti: Evropa drží Řecko při životě zbytečně, stejně ho čeká bankrot
Brusel se opět pustil do Slovenska, které nehodlá Řekům pomáhat. »»»
 
reklama
reklama